Když ledviny volají o pomoc: 5 nenápadných příznaků, kterými tělo dává jasně najevo selhání zmíněného orgánu

K příznakům selhávání ledvin patří zejména mezi lidmi dobře známá bolest v zádech. Není to rozhodně jediný příznak, kterému byste měli věnovat pozornost.

i Zdroj fotografie: Kristoffer Lindskov Hansen / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ledviny mají v těle na starosti vylučování odpadních a pro tělo škodlivých látek. Také hrají důležitou roli pro udržování krevního tlaku. Interní lékařka Alana Biggers zdůrazňuje, že selhávání ledvin na sebe upozorňuje předem příznaky, které mnoho lidí přehlíží a zlehčuje. Potom se lidé dostávají k lékaři pozdě a v mnohem vážnějším stavu, z čehož plyne, že i léčba je pak mnohem náročnější. Jako součást prevence by lidé měli znát příznaky a vědět, že jakmile se některé z nich objeví, mají navštívit lékaře.

Únava a otoky

Při onemocnění ledvin se jako jeden z prvních příznaků objevuje únava a vyčerpání. Běžné činnosti vás hodně unaví a celkově cítíte, že máte málo energie. To je tím, že ledviny přestávají zvládat filtraci a odpadní látky se hromadí v těle. S tím souvisí také otoky, které plynou z nahromadění tekutin.

Problémy s močením

Když ledviny strádají, ohlásí se bolestí v bedrech. Tato bolest se stupňuje při poklepání na záda v oblasti ledvin. Změny ale pocítíte také při močení. Často ucítíte nutkání na močení, ale při pokusu si ulevit to nepůjde. Onemocnění ledvin se často také hlásí nálezem krve v moči.

Zapáchající dech a nevolnost

Příčina zapáchajícího dechu může tkvít v nedostatečné hygienické péči o dutinu ústní a zuby. Také to ale může být známka toho, že vaše ledviny nefungují správně. Pokud z dechu dokonce cítíte čpavek, znamená to, že vám v krvi stoupla močovina (odpadní látka). Hromadící se močovina způsobuje hlavně po probuzení točení hlavy, nevolnost a zvracení.

Detail levé ruky se svědivou vyrážkou, jak ji pravá ruka prsty škrábe iZdroj fotografie: Freepik

Vyrážka a svědění

Odpad, který ledviny nemohou vyloučit z těla, protože jejich filtrační schopnost je narušena, může způsobit podráždění kůže. To se projeví nepříjemným svěděním a nutkáním se velice často škrabat. V jistých případech se může objevit i vyrážka.

Hlídejte si své zdraví

Buďte všímaví k signálům, které vysílá vaše tělo. Neznamená to, že budete běhat k lékaři, když vás někde jednou lehce zabolí. Znamená to znát varovné příznaky. Ty většinou samy od sebe nezmizí, ani když se je snažíte přehlížet. Choďte pravidelně na preventivní prohlídky a nezamlčte lékaři žádné zdravotní obtíže, byť se vám může zdát, že jde o banalitu. Zda je to skutečně banalita, nechte vyhodnotit lékaře.

Řešíte zdravotní obtíže hned nebo se je snažíte přecházet do poslední chvíle?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články