Sezamová semínka potlačují záněty v těle a podporují obrannou bariéru. Benefity ale pocítíte pouze při správné dávce

Sezamová semínka byste rozhodně neměli vynechávat ve své stravě. Mohou být účinným pomocníkem při potlačení příznaků či prevencí před mnoha zdravotními komplikacemi.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Sezamová semínka nejsou moc běžná. Většina lidí je zná pravděpodobně jen v podobě tyčinky, která je volně dostupnou cukrovinkou. Benefity sezamových semínek jsou ale velké a byla by škoda, kdyby zůstaly podceněny. Už po staletí je lidé používají při léčbě mnohých zdravotních komplikací srdečními chorobami nevyjímaje. Pro ten správný účinek však pouze pár semínek nestačí a podle slov Stephanie Booth, je pro správný efekt zkonzumoval alespoň třicet gramů denně. 

Mají vysoký obsah vlákniny

Vláknina je jedním ze základních kamenů zdravého trávicího traktu. Často je ale velmi obtížné dosáhnout denní doporučené dávky. Sezamová semínka se proto mohou stát dobrým pomocníkem, když přijde na doplnění vlákniny v těle. Na deset gramů sezamových semínek připadá více jak jeden gram vlákniny. Podpořením správného fungování trávicího traktu můžete předejít mnohým zdravotním komplikacím do kterých zapadají problémy se srdcem a cukrovka. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kvalitní zdroj bílkovin

Tato informace pravděpodobně potěší fanoušky bezmasé stravy, kteří se snaží jíst vyváženě. V rostlinné stravě může být často obtížné dosáhnout zdravého příjmu bílkovin na den. Sezamová semínka jsou tak perfektním řešením, neboť nejenže obsahují vysoký obsah vlákniny, jsou také plné bílkovin. Nejlepším zdrojem těchto bílkovin jsou pak loupaná a pražená sezamová semínka. Protein je nezbytný pro zdravé budování a udržení svalové hmoty. Správný příjem bílkovin zapříčiní, že se ve svém těle můžete cítit o dost lépe.

Pomůže proti zánětu v těle

Sezamová semínka jsou účinným pomocníkem v boji proti dlouhodobým menší zánětům. Ač se tyto záněty mohou tvářit nevinně, často jsou prvním krokem v řetězci, který je schopen tělo oslabit natolik, že může dojít v důsledku celkového vyčerpání těla onemocnění srdce a ledvin a mnoha jiných závažných zdravotních komplikací. Účinnou protizánětlivou látkou v sezamových semínkách je pravděpodobně sezamin, který se nachází v sezamových semínkách a jeho oleji. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomohou snížit hladinu cukru v krvi

 Sezamová semínka díky vysokému obsahu bílkovin, vlákniny a zdravých tuků, působí jako perfektní potravina pro snížení cukru v krvi. Obsahují navíc pinoresinol, který je účinnou pomocí při regulaci maltázy. Maltáza je proces, při kterém vaše tělo při trávení výrobků s vysokým obsahem škrobu tvoří těžko odbouratelné cukry. Když budete jíst mnoho sezamových semínek, může se pak stát, že se vám díky jejich obsahu pinoresinolu sníží hladina cukru v krvi.

Kvalitní podpora imunity

Sezamová semínka obsahují vysoký počet tělu přínosných vitamínů, které se mnohdy těžko získávají. Jsou plná selenu a zinku (podpora růstu vlasů a nehtů), železa, vitamínu B6 a mnoha dalších. Kombinace těchto vitamínů přinese mnoho benefitů pro správné fungování těla, a navíc mohou štědře podpořit váš imunitní systém. Obzvláštní pozornost by měl mít při správném fungování imunity zinek. Ten totiž pomáhá k tvorbě bílých krvinek, které naše tělo chrání před mikroby.

iZdroj fotografie: Pixabay

Účinný pomocník při menopauze

Sezamová semínka obsahují látku, která se nápadně podobá ženskému hormonu jménem estrogen. jsou proto ideálním pomocníkem, když nastane v životě ženy milník zvaný menopauza. Při menopauze totiž hladina estrogenu často prudce klesá a to způsobuje návaly horka a jiné komplikace spojené s menopauzou. Když žena bude jíst dostatečně velké množství sezamových semínek, může jí to velmi usnadnit průběh a komplikace, které může menopauza způsobovat. 

Zařazení do jídelníčku

Sezamovými semínky je často posypáno pečivo v obchodech. Příjem tak malé gramáže semínek však pro viditelné výsledky nestačí. Může přitom být velmi jednoduché je do jídelníčku zařadit. Při pečení je můžete přidat do sladkých buchet i do domácího pečiva. V případě, že si děláte domácí sušenky, granolu či tyčinky není vůbec od věci, zařadit sezamová semínka i tam. A není nic jednoduššího, než si semínka ráno přidat so snídaně. Dobré budou v kaši, müsli, ale třeba i vaječině či v hummusu.

Jakým způsobem využíváte sezamová semínka vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články