Shilajit jako poklad a klíč k udržení mládí | JakZdravě.cz

Shilajit, speciální druh pryskyřice je po staletí klíčem ke zdraví a kráse. Tajemství věčného mládí máte na dosah

Ajurvédská medicína je i v dnešní době velmi oblíbená. Shilajit je možné považovat za zázrak původem z Himaláje, který má mnoho léčivých účinků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Shilajit je pryskyřice černohnědé barvy, která se už po staletí využívá v ajurvédské medicíně. Ta vznikla v Indii a těší se velké oblibě i dnes. Shilajit je jako látka mimořádně všestranná. Používá se totiž například ať už k léčbě kloubů, zlomenin nebo také impotence. Byť bylo publikováno poměrně málo studií, které by účinky potvrdily či vyvrátily. Na jednom z výzkumů, který se zabývá nejen pozitivy, ale také nežádoucími účinky na lidské zdraví se podílel například Carrasco-Gallardo C.
Co je to Shilajit?

Jedná se o přírodní látku vyskytující se především v Himalájích. Shilajit vznikal po staletí postupným rozkladem některých rostlin působením mikroorganismů. Je to účinný a velmi bezpečný doplněk stravy, obnovující energetickou rovnováhu a je potenciálně schopný předcházet řadě onemocnění. Před použitím je ale třeba se ujistit, že se jedná o očištěný Shilajit. Tato látka totiž ve své přírodní neočištěné formě může obsahovat mykotoxiny, těžké kovy nebo volné radikály.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Shilajit je možné zakoupit jak v podobě tablet, tak třeba také jako prášek, který si můžete přidat třeba do čaje nebo džusu. Dostupný je na trhu také jako nápoj, který si uvaříte podobně jako čaj. Byť není vědecky dokázáno jaká je doporučené denní dávkování, většina prodejců doporučuje dávkování až 150mg 1x až 2x denně.

Přínos Shilajitu pro lidské tělo

V roce 2012 probíhala studie týkající se chronického únavového syndromu. Výsledky prokázaly, že pravidelné užívání Shilajitu má příznivý vliv na tvorbu energie v těle. Léčba také snižuje úzkosti a chrání před oxidačním stresem. Kyselina fulvová obsažená v shilajitu pomáhá redukovat tvorbu proteinu Tau. Ten je zodpovědný za odumírání nervových buněk a zrychlení nástupu degenerativních onemocnění jako je třeba Alzheimerova choroba.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravidelné užívání 100mg shilajitu má také vliv na plodnost. Výzkum prováděný na 35 mužích prokázal, že 28 z nich se při užívání signifikantně zvýšila tvorba spermií, ale také její pohyblivost. Shilajit má také vliv na snížení cholesterolu v krvi. Stejný výzkum zároveň prokázal, že pravidelné užívání pomáhá chránit tělo před poškozením buněk. Dále je například skvělou prevencí před osteoporózou a mnozí zastánci tvrdí, že zvyšuje odolnost vůči stresu i libido.

Léčba tímto doplňkem má mnoho zastánců

I když není pro léčbu látkou shilajit tolik studií jako pro klasikou konvenční léčbu, určitě se ho vyplatí vyzkoušet. Ajuirvédská medicína jej považuje za pomocníka pro udržení mládí. Účinky si můžete vyzkoušet určitě sami. V případě, že užíváte jinou konvenční léčbu, určitě se o použití shilajitu poraďte se svým lékařem tak, aby nedošlo ke snížení účinků vaší stávající léčby. Třeba si jeho účinky oblíbíte natolik, že jej zařadíte mezi své každodenně užívané doplňky stravy.

Zdroj: VeryWellHealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů