Bolest v krku trápí v zimě téměř každého. Návštěva lékárny však není potřeba, doma lze vytvořit extrémně účinné kloktadlo

Slaná voda je léty prověřeným domácím kloktadlem na bolest v krku a jiné mírné obtíže. Výroba kloktadla je více než snadná, vyžaduje pouze dvě ingredience.

i Zdroj fotografie: LuciodeMoraes / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kloktadlo se slanou vodou je jednoduchým, bezpečným a cenově dostupným domácím prostředkem. Nejčastěji se používá při bolestech v krku, virových infekcích dýchacích cest, jako je nachlazení, nebo infekcích dutin. Zdravotní sestra Debra Sullivan, Ph.D. doplňuje, že kloktadla mohou také pomoci při alergiích a jsou účinná jak pro zmírnění infekcí, tak i pro prevenci jejich zhoršení. Slaná voda je navíc snadno dostupný lék na bolest v krku s prokázanou účinností. Na bolest v krku můžete použít i další kloktadla. 

Léčivé účinky slané vody

Slaná voda má adstringentní, antibakteriální a antivirové účinky. Zklidňuje bolest v krku a zvlhčuje sliznici. Výplach krku také mechanicky odplavuje choroboplodné zárodky. Podle autorů studie publikované v časopise American Journal of Preventive Medicine se kloktání slanou vodou třikrát denně zbavilo bolesti v krku přibližně 40 % pacientů. 

Slanou vodu do krku lze použít nejen při zánětech krku, ale také při alergiích, vředech a aftech v ústech a při ústní hygieně (preventivní výplachy zabraňují zánětu dásní a vzniku zubního kazu).

Jak vyrobit kloktadlo a jak jej používat

Jako kloktadlo se nejčastěji používá právě slaná voda. Rozpusťte 2 čajové lžičky kuchyňské nebo mořské soli (ne více, protože byste si mohli podráždit hrdlo) v 1 sklenici teplé převařené vody. Sůl ve vodě řádně rozmíchejte, aby ve vodě nezůstaly žádné viditelné částečky nebo krystalky soli.

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Roztokem kloktejte po dobu 10-30 sekund. Nepolykejte, vyplivněte vodu do umyvadla. Opakujte, dokud tekutina nedojde. 
  • Toto provádějte 3x denně, dokud potíže neustoupí.

Dlouhodobé kloktání se však nedoporučuje, protože může vést k podráždění sliznice krku.

Lze kloktadlo používat během těhotenství?

Ano, slaná voda je bezpečný a doporučovaný přírodní lék na bolest v krku pro těhotné ženy. Rozhodně je lepší použít na bolest v krku solný roztok než sáhnout po lécích, z nichž ne všechny jsou v těhotenství bezpečné. Při léčbě infekcí horních cest dýchacích by měly být nejprve použity přírodní produkty, protože užívání léků by mělo být omezeno na minimum. Použít můžete též kloktadla na bylinné bázi.

Další kloktadla na bolest v krku

Ke kloktání při bolestech v krku se doporučuje nejen slaná voda. Můžete použít též kloktadlo na bylinné bázi nebo s přídavkem peroxidu vodíku.

Bylinné kloktadlo na bolest v krku

Ke kloktání můžete použít různé bylinky. Nejvíce se doporučuje heřmánek, šalvěj, tymián a měsíček, ale dobře funguje i méně známý tuřín. Tyto rostliny mají protizánětlivé a antiseptické účinky. Zklidňují také bolest v krku. 

žena kloktá před zrcadlem iZdroj fotografie: Depositphotos

Recept na bylinné kloktadlo na krk

  • Odměřte 1-2 polévkové lžíce sušených bylinek.
  • Spařte bylinky sklenicí vroucí vody.
  • Přikryjte a nechte 20 minut odležet.
  • Sceďte.
  • Odměřte si půl sklenice nálevu a vypláchněte si jím hrdlo (dětem se podává 1/3 nálevu na jedno vypláchnutí).
  • Ošetření opakujte 2-3krát denně.

Peroxidová voda na bolest v krku

Vyplachování krku peroxidem vodíku má dezinfekční účinek a odstraňuje choroboplodné zárodky a má také protizánětlivé účinky. Peroxidová voda je vhodná ke kloktání při infekci, ale pozor, velmi důležitý je poměr, protože může být velmi dráždivá. Postupujte podle těchto instrukcí:

  • Zřeďte 3 % peroxid vodíku v poměru 1 čajová lžička na sklenici vody a důkladně promíchejte.
  • Roztok by měl mít teplotu blízkou tělesné teplotě. 
  • Kloktejte 3x denně. Nepolykejte. 

Jaké jsou vaše zkušenosti s kloktáním slanou vodou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články