Pro milovníky „dobrého“ jídla: Jak rozpoznat problém se slinivkou břišní, možnosti domácí léčby a znamení, že je čas navštívit lékaře

Slinivka břišní je velmi důležitý orgán, hraje klíčovou roli při regulaci krevního cukru i při trávení. Je důležité se o ni správně starat a předcházet tak závažným problémům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slinivka břišní je orgán umístěný v dutině břišní. Hraje zásadní roli při přeměně přijímané potravy na palivo pro tělesné buňky. Jak vysvětluje expert na výživu Jared Meacham, Ph.D., slinivka má dvě hlavní funkce: exokrinní funkci, která pomáhá při trávení, a endokrinní funkci, která reguluje hladinu cukru v krvi. Lidé si bohužel často špatnou životosprávou přivodí bolestivé potíže související s tímto orgánem.

Co je slinivka břišní

Slinivka břišní je šest centimetrů dlouhá žláza, která se nachází v břiše v blízkosti jater a části tenkého střeva. Je uložena hned za žaludkem a mírně pod ním a před páteří. Hlava slinivky břišní se nachází podél zakřivení dvanáctníku, první části tenkého střeva hned za žaludkem. Slinivka břišní hraje ve vašich tělesných funkcích dvojí roli:

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Endokrinní systém: Slinivka vylučuje hormony, včetně hormonů regulujících hladinu cukru v krvi, inzulínu a glukagonu. Vyrovnaná hladinu glukózy v krvi, hraje významnou roli pro funkci jater, ledvin a dokonce i mozku. Správné vylučování těchto hormonů je důležité pro mnoho tělesných systémů, například pro nervový a kardiovaskulární.
  • Exokrinní systém: Slinivka břišní také vylučuje enzymy do trávicího traktu prostřednictvím kanálku do dvanáctníku. Tyto enzymy ve spolupráci se žlučí z jater a žlučníku pomáhají rozkládat látky pro správné trávení a vstřebávání.

Onemocnění související se slinivkou

Jedním z nejznámějších onemocnění, která jsou důsledkem dysfunkce endokrinního systému, je diabetes mellitus, tedy cukrovka. Dalším častým problémem je pankreatititida, tedy zánět slinivky. Akutní pankreatitida je nejčastěji způsobena žlučovými kameny nebo nadměrným pitím alkoholu. Může trvat jen několik dní, ale může se také stát chronickým stavem, který trvá roky. Zánět slinivky břišní může způsobovat četné příznaky, včetně bolesti břicha, horečky a zvracení. Nejzávažnějším onemocněním slinivky je pak rakovina slinivky břišní.

Co slinivce škodí

Slinivce příliš nesvědčí následující:

  • Nezdravá strava: Snažte se vyhýbat příliš tučným jídlům, velkému množství plnotučných mléčných výrobků a smaženým pokrmům.
  • Alkohol: S množstvím konzumovaného alkoholu to nepřehánějte, protože zvyšuje riziko pankreatitidy a rakoviny žaludku.
  • Syrová zelenina: Přesto, že je konzumace zeleniny velmi zdravá a žádoucí, syrová zelenina je na trávení poměrně náročná. Je proto vhodné jíst malé množství zeleniny syrové a větší množství dušené či jinak tepelně upravené zeleniny.
  • Léky: Občas je samozřejmě nutné léky brát, ale s volně prodejnými léky to není radno přehánět.
  • Drastické diety: Dietní plány, které slibují rychlé zhubnutí, nejsou tou správnou volbou. Při dodržování těchto extrémních diet se ve vašich játrech může hromadit příliš mnoho tuku, což zvyšuje riziko vzniku žlučových kamenů.
  • Tabákové výrobky: Jakýkoli typ tabákového výrobku může zvýšit riziko vzniku rakoviny v celém těle, včetně slinivky břišní. 20 až 30 % případů rakoviny slinivky souvisí s užíváním tabáku.
  • Nedostatek pohybu a obezita: Snažte se pravidelně cvičit a udržovat si zdravou hmotnost. Je to dobrý způsob, jak zabránit vzniku cukrovky a žlučových kamenů, a také si zlepšíte celkové fyzické zdraví.
iZdroj fotografie: Pixabay

Tipy na domácí léčbu

Tradiční medicína má mnoho zajímavých a účinných receptů, které vám pomohou zvládnout problémy se slinivkou na vlastní pěst. Při přetrvávajících potížích však vždy navštivte lékaře a řiďte se jeho radami.

Kopr

Pokud chcete vyzkoušet lidový recept s koprem, postupujte následovně:

  • Přelijte jednu lžičku kopru sklenkou vroucí vody. 
  • Nechte hodinu louhovat a poté sceďte.
  • Připravený nápoj by se měl vypít v průběhu jednoho dne, popíjejte jej po malých dávkách.

Lněná semínka

Lněná semínka údajně pomáhají proti bolestivým záchvatům při onemocnění slinivky břišní.

  • Zalijte jednu polévkovou lžíci čerstvě mletých lněných semínek polovinou sklenice vroucí vody. 
  • Pár minut poduste pod pokličkou (max. 5 minut).
  • Nechte vychladnout  a vypijte (včetně slupek) půl hodiny před hlavním jídlem.
  • Pokud se objeví záchvaty, lze užívat několikrát denně.

Jaké máte zkušenosti s domácí léčbou potíží se slinivkou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články