Hladina cukru v krvi se dá snížit i bez léků: Kromě změny životního stylu pomáhá i zvládání stresu a hořčík

Hladinu cukru v krvi můžete snížit i bez léků, pomůže vám několik změn životního stylu. Hodně pomůže například pravidelné cvičení a zdravá strava.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vysoká hladina cukru v krvi, známá také jako hyperglykémie, je spojena s cukrovkou, onemocněním, které může způsobit srdeční infarkt, srdeční selhání, mrtvici a selhání ledvin. K vysoké hladině cukru v krvi dochází, když tělo nedokáže produkovat dostatek inzulínu nebo inzulín efektivně využívat. Vysoká hladina cukru se obvykle řeší dlouhodobým podáváním léků. Můžete ji však ovlivnit i sami. Jak vysvětluje nutriční specialistka Kathy W. Warwick, R.D., na hladinu cukru v krvi má totiž velký vliv jak to, co jíte, tak i váš životní styl.

Jak snížit hladinu cukru v krvi bez léků

Ke kontrole hladiny cukru v krvi vám může pomoci několik přirozených úprav životního stylu a stravy. Pokud tento problém řešíte dlouhodobě, je vhodné se o zamýšlených změnách poradit se svým lékařem. Léky bez jeho vědomí nikdy samovolně nevysazujte.

Zhubněte

Kontrola hladiny cukru v krvi není určena pouze pro pacienty s cukrovkou. Koneckonců, tento ukazatel může stoupat u relativně zdravých lidí. Největším rizikem je vysoká hmotnost. Lidé s nadváhou a obezitou často trpí vysokou hladinou cukru. Snížení hmotnosti má na hladinu cukru v krvi příznivý vliv. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravidelně cvičte

Pravidelné cvičení může pomoci zlepšit vaši citlivost na inzulín, což znamená, že vaše buňky mohou lépe využívat cukr v krvi, a tím snížit jeho hladinu v krvi. Mezi vhodné cvičení patří kombinace kardia s posilováním. S cvičením byste to však neměli přehánět. Protože těžké tréninky (například sprint) vyvolávají uvolňování glukózy do krve. 

Jezte více vlákniny

Vláknina zpomaluje trávení sacharidů v těle a vstřebávání cukru. To znamená, že podporuje pozvolnější zvyšování hladiny cukru v krvi. Všechny druhy vlákniny jsou pro tělo prospěšné, ale rozpustná vláknina je pro zlepšení kontroly hladiny cukru v krvi nejlepší.

Strava s vysokým obsahem vlákniny také pomáhá zvládat cukrovku 1. typu tím, že pomáhá tělu regulovat hladinu cukru v krvi. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří ovoce, zelenina, fazole a celozrnné výrobky.

Pijte hodně vody

Pití velkého množství vody pomáhá ledvinám odplavovat přebytečný cukr. Jedna studie zjistila, že lidé, kteří pijí více vody, snižují riziko vzniku vysoké hladiny cukru v krvi. A nezapomeňte, že nejlepší je čistá voda. Sladké nápoje zbytečně zvyšují hladinu cukru v krvi.

iZdroj fotografie: Freepik

Naučte se zvládat stres

Stres také ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Cvičení, relaxační techniky a meditace mohou pomoci snížit stres a hladinu cukru v krvi.

Dopřejte si dostatek spánku

Špatné spánkové návyky mohou zvyšovat chuť k jídlu a podporovat přibývání na váze, což ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Nedostatek spánku zvyšuje hladinu kortizolu, který je pro řízení hladiny cukru v krvi zásadní.

Jezte potraviny bohaté na chrom a hořčík

Vysoká hladina cukru v krvi souvisí s nedostatkem minerálů, jako je chrom a hořčík, které hladinu cukru v krvi regulují. Mezi potraviny bohaté na chrom patří maso, ovoce, zelenina a ořechy. Mezi potraviny bohaté na hořčík patří tmavá listová zelenina, dýňová a tykvová semínka, tuňák, celozrnné výrobky, hořká čokoláda, banány a fazole.

Jak udržujete optimální hladinu cukru v krvi vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články