Boj s přejídáním aneb Když jíte a nemůžete přestat. Abyste snížili nadváhu, je důležité znát pravidla a být důsledný

Nadváha bývá označována jako předstupeň obezity. Kdo má nadváhu, má nakročeno k tomu, aby se stal obézním, říká dietoložka Alina Petre, MS, RD. Stojí za to tomu předejít.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Přebytečnými kilogramy trpí poměrně velká část populace, a to nejen dospělých, ale také dětí. Nadváha přináší rizika zdravotních komplikací, je s ní spojeno mnoho civilizačních nemocí, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a cholesterol, onemocnění kardiovaskulárního systému a ledvin. V zájmu každého, kdo nadváhou nebo obezitou trpí, je snažit se svou hmotnost snížit. K tomu přispívá i přestat se přejídat.

Co může za vznik nadváhy

Primárně za rozvoj nadváhy může větší příjem kalorií než jejich výdej. Určitý vliv mají genetické dispozice, pak jsou to poruchy metabolismu, psychické faktory nebo užívání některých léků, hormonální vlivy a stres. Bohužel velmi často za vznikem nadváhy stojí přejídání se ve večerních hodinách, kdy člověk jde doslova vyjídat ledničku. Může za to i nepravidelnost v jídle.

Jezte raději sami

Ve společnosti dalších lidí se během konverzace příliš na jídlo nesoustředíte, takže je možné, že ho sníte daleko více, než by bylo zdrávo. Chcete-li se přestat přejídat, jezte o samotě bez připojení k internetu a bez přístupu k mobilnímu telefonu. Vychutnávejte si každé sousto a používejte raději menší talíř, protože na ten naložíte méně jídla.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nevzdávejte se všeho dobrého najednou

Při hubnutí je třeba přejít na pestrou a vyváženou stravu s nízkým obsahem živočišných tuků a rafinovaných cukrů. Neznamená to ale, že se navždy vzdáte svých oblíbených nezdravých jídel. Čas od času si je v malém množství dát můžete. Alespoň budete mít na co se těšit. Tak omezíte stres, který je většinou s hubnutím spojený.

Zařaďte více vlákniny do jídelníčku

Vláknina má nízký obsah kalorií a přitom dobře sytí. To pomáhá udržovat optimální hmotnost. V jídelníčku by proto neměla chybět zelenina a ovoce – zejména grapefruity, zelí, okurky, rajčata a papriky. S nimi se vám bude lépe hubnout, aniž byste museli nutně pociťovat hlad.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pozor na konzumaci zmrzliny

Zmrzlina je obvykle hodně kalorická. Jedná se ale o chutnou pochoutku, kterou si leckdo nenechá ujít. Neměla by se ale jíst z velkého balení, pokud ho domů koupíte. Dejte si do misky menší porci, takto se uchráníte před přejídáním. Kdo je natolik silný, aby si dokázal říct dost a balení zmrzliny schoval včas zpátky do ledničky?

Veďte si stravovací deník

Při hubnutí je vhodné vést si stravovací deník, kam si budete zapisovat veškeré jídlo – včetně uvedení jeho hmotnosti, případně kalorií, které sníte. Takto budete mít přehled o tom, kde ještě máte určité rezervy. Deník vám pomůže ke snížení hmotnosti a nedovolí vám se přejídat.

Máte také nějakou osvědčenou metodu proti přejídání?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články