Flurona útočí: Souběh chřipky a covidu-19 není vtip. Dvojitá dávka virů umí tělo pořádně potrápit

V loňském roce epidemie chřipky vůbec nepřišla. Epidemiologové říkají, že letos může být situace jiná. Varují především před souběhem s nákazou covid-19.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Někteří laici označují nákazu virem covid-19 jako chřipečku, tedy minimálně do doby, než sami skončí na dýchacích přístrojích. I samotné onemocnění chřipkovým virem je často bagatelizováno a bráno jako obyčejné nachlazení. Opak je však pravdou. Chřipka se chová nevyzpytatelně, říká lékařka Maryam Keshtkar Jahromi, MD. Zatímco u někoho proběhne bez větších obtíží, jinému může způsobit závažné problémy. Nebezpečný je zejména souběh nákazy viry chřipky a covid-19. Na co bychom se měli připravit?

Proč vloni neudeřila chřipková epidemie

Aktivita virů chřipky byla v loňském roce nezvykle nízká. A to dokonce natolik, že vůbec nevyvolala chřipkovou epidemii. Zabránilo tomu zejména nošení respirátorů i omezení kontaktů, tedy protipandemická nařízení vlády. Letos ale může být všechno jinak, což je dáno i mírnějšími restrikcemi a také tím, že spoustu lidí již nebaví nařízení vlády dodržovat. Ostatně už dnes lze pozorovat opětovný nárůst šíření respiračních virů, včetně těch chřipkových.

iZdroj fotografie: Pixabay
Souběh chřipky a covid-19 nevěstí nic dobrého.

Flurona v hlavní roli

Obávaný je hlavně souběh nákazy chřipkovým virem a koronavirem covid-19, který se začal neformálně označovat jako „flurona“. Jde buď o nákazu oběma viry současně nebo proděláním jedné infekce a následným onemocněním druhým virem. Jde totiž o to, že oslabený organismus by dvojí virovou nákazu nemusel dobře snášet. Příznaky chřipky a covidu-19 je těžké od sebe odlišit, pro oba druhy nákazy platí, že se nejčastěji objevují kašel, horečka, bolest v krku a svalů, potíže s dýcháním.

iZdroj fotografie: Pixabay
Flurona je nebezpečná zejména pro starší generaci.

Jak se před fluronou účinně chránit?

Antivaxeři to určitě nebudou chtít slyšet, ale nejlepší ochranou před „fluronou“ je opět očkování – a to proti chřipce i proti covid-19. Myslet by na to měly zejména osoby starší 65 let s přidruženými chorobami, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak či onemocnění srdce. Pro ně je navíc očkování proti chřipce hrazené z veřejného pojištění, mají ho tedy zadarmo. I přesto se najde velký počet těch, kteří očkování proti chřipce podceňují. V rámci zachování svého zdraví je to ale to nejvíc, co pro sebe mohou udělat.

Co si myslíte o očkování proti chřipce?

Zdroj: Medicinenet

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články