Žijte až o 10 let déle, srdce bude plesat zdravím při konzumaci správných živin. Odvděčí se vám dlouhým a zdravým životem

Jako u všeho i v případě činnosti srdce hrají významnou roli různé přírodní látky, ty můžete získat i z běžně dostupných potravin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Srdce je často označováno jako orgán lásky, ale jinak ho lidé znají také proto, že zajišťuje, aby se nám do celého těla dostala krev. Jedná se o jeden z nejdůležitějších orgánů pro život, a proto byste mu měli věnovat patřičnou péči. To můžete dělat mimo jiné i tím, že mu budete dodávat živiny, které jsou prospěšné pro jeho správnou činnost.

Polyfenoly

Jisté látky mohou v organismu fungovat jako antioxidanty, které zbaví vaše tělo nebezpečných látek a do jisté míry ho očistí. Podobně fungují i polyfenoly, pro něž je typické, že se dokážou navázat na vnitřní výstelku tepen a chránit je před látkami urychlujícími stárnutí a slábnutí cév. Zároveň zbavují oběhovou soustavu nebezpečného plaku.

iZdroj fotografie: Unsplash
Polyfenoly dokážou chránit především tepny tak, že se usadí na jejich vnitřní straně a bojují s nebezpečnými látkami.

Polyfenoly naleznete především v potravinách vyrobených zpracováním kávových zrn. Mimo to lze za zdroj považovat i čaj uvařený z lístků čajového keře, jelikož také obsahuje jisté množství polyfenolů. Hojně se nachází ve sladkých plodech, jako jsou rajčata, borůvky, jahody a hrozny, jejichž zpracováním se dostanou i do vína, což může být pro některé povzbudivá zpráva.

Rozpustná vláknina

Na činnost oběhové soustavy mají výrazný vliv jisté vlákniny, obzvláště pak jeden druh, označovaný jako „rozpustná“. Tato vláknina přitahuje vodu, čímž nabude na objemu a dokáže v takové podobě regulovat množství cholesterolu. Můžete ji nalézt v rostlinách, jako je jitrocel, různých obilovinách, tropickém ovoci, luštěninách a některé zelenině.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za zdroj rozpustné vlákniny můžeme považovat i jitrocel. V lékárně můžete zakoupit výtažek z něj, označený jako „psyllium“.

Fytosteroly

Spolu s cholesterolem interagují i jiné látky, jako jsou steroly – konkrétně ty rostlinné, označované někdy také jako „fytosteroly“. Ty jsou schopné zamezit cholesterolu přístup do cév namísto toho, aby ho sami vstřebávali. Do těla je dostanete pozřením kapusty, fíků, kukuřice, fazolí a nejrůznějších druhů ořechů, z lednice byste však mohli sáhnout i po margarínu.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Kvůli vysokému tlaku a cholesterolu musela změnit životní styl. Ve svých 76 letech má lepší postavu než kdejaká třicítka
Události247
Události247
Stát přidá důchodcům za každé vychované dítě 500 korun, pouze ale jednomu z rodičů. Odborníci očekávají soudní tahanice
VědaŽivě
VědaŽivě
Co říkají Mormoni o stvoření světa a na čem jsou jejich teorie o vzniku založeny
adbz
adbz
Jak v obchodě vybrat ten nejlepší meloun? Řiďte se jednoduchým pravidlem a už nikdy neodnesete zkažený či nedozrálý kus