Živiny, které vašemu srdci mohou pomoci ke správné funkci

Žijte až o 10 let déle, srdce bude plesat zdravím při konzumaci správných živin. Odvděčí se vám dlouhým a zdravým životem

Jako u všeho i v případě činnosti srdce hrají významnou roli různé přírodní látky, ty můžete získat i z běžně dostupných potravin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Srdce je často označováno jako orgán lásky, ale jinak ho lidé znají také proto, že zajišťuje, aby se nám do celého těla dostala krev. Jedná se o jeden z nejdůležitějších orgánů pro život, a proto byste mu měli věnovat patřičnou péči. To můžete dělat mimo jiné i tím, že mu budete dodávat živiny, které jsou prospěšné pro jeho správnou činnost.
Polyfenoly

Jisté látky mohou v organismu fungovat jako antioxidanty, které zbaví vaše tělo nebezpečných látek a do jisté míry ho očistí. Podobně fungují i polyfenoly, pro něž je typické, že se dokážou navázat na vnitřní výstelku tepen a chránit je před látkami urychlujícími stárnutí a slábnutí cév. Zároveň zbavují oběhovou soustavu nebezpečného plaku.

iZdroj fotografie: Unsplash

Polyfenoly dokážou chránit především tepny tak, že se usadí na jejich vnitřní straně a bojují s nebezpečnými látkami.

Polyfenoly naleznete především v potravinách vyrobených zpracováním kávových zrn. Mimo to lze za zdroj považovat i čaj uvařený z lístků čajového keře, jelikož také obsahuje jisté množství polyfenolů. Hojně se nachází ve sladkých plodech, jako jsou rajčata, borůvky, jahody a hrozny, jejichž zpracováním se dostanou i do vína, což může být pro některé povzbudivá zpráva.

Rozpustná vláknina

Na činnost oběhové soustavy mají výrazný vliv jisté vlákniny, obzvláště pak jeden druh, označovaný jako „rozpustná“. Tato vláknina přitahuje vodu, čímž nabude na objemu a dokáže v takové podobě regulovat množství cholesterolu. Můžete ji nalézt v rostlinách, jako je jitrocel, různých obilovinách, tropickém ovoci, luštěninách a některé zelenině.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Za zdroj rozpustné vlákniny můžeme považovat i jitrocel. V lékárně můžete zakoupit výtažek z něj, označený jako „psyllium“.

Fytosteroly

Spolu s cholesterolem interagují i jiné látky, jako jsou steroly – konkrétně ty rostlinné, označované někdy také jako „fytosteroly“. Ty jsou schopné zamezit cholesterolu přístup do cév namísto toho, aby ho sami vstřebávali. Do těla je dostanete pozřením kapusty, fíků, kukuřice, fazolí a nejrůznějších druhů ořechů, z lednice byste však mohli sáhnout i po margarínu.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů