Srdeční selhání a nejčastější příznaky, které mu předchází. Patří mezi ně únava a oteklé nohy

Srdeční selhání je nebezpečný problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. Je proto důležité znát jeho časné příznaky a situaci řešit ihned.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

K srdečnímu selhání dochází v momentě, kdy tento důležitý sval přestane být schopen přečerpávat dostatek krve pro podporu tělesných funkcí. V důsledku toho dochází podle doktorky Payal Kohli k jeho oslabování, ztužování nebo právě samotnému selhání, což se může projevit mnoha příznaky, včetně bušení srdce, dušnosti nebo otoků – abyste se proto ochránili před možnými dopady tohoto nebezpečného problému, je důležité být schopen či schopna rozpoznat tyto příznaky včas a co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc. 

Srdeční selhání a lidské zdraví

Srdeční selhání je stav, který charakterizuje neschopnost srdečního svalu přečerpávat dostatečný přísun krve do těla. V důsledku tohoto problému dochází k narušení všech tělesných funkcí, přičemž u některých lidí může dojít ke ztvrdnutí a ztuhnutí srdce, což blokuje jeho funkce – pokud se však tento problém neřeší, může vést až k samotné smrti, a proto je důležité být před ním vždy na pozoru. Srdeční selhání může postihnout pravou nebo levou stranu srdce nebo obě současně a může se jednat o akutní nebo chronický stav: 

Srdeční selhání často souvisí s jiným onemocněním, a to zejména ischemickou chorobou srdeční, která způsobuje zúžení tepen přivádějících krev a kyslík do srdce. Mezi další stavy, které mohou zvyšovat riziko vzniku tohoto problému, patří například:

 • kardiomyopatie
 • vrozená srdeční vada
 • onemocnění srdečních chlopní
 • nepravidelný srdeční rytmus
 • vysoký krevní tlak
 • rozedma plic
 • neléčená spánková apnoe
 • cukrovka
 • hyperaktivní nebo nedostatečně aktivní štítná žláza
 • HIV
 • těžké formy anémie
 • chemoterapie
 • poruchy způsobené zneužíváním návykových látek
iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi nejčastější příznaky tohoto problému poté patří: 

1) Chrápání a spánková apnoe

Chrápání a spánková apnoe patří mezi nejčastější příznaky problémů se srdcem – pokud se s nimi potýkáte, je vaše šance na srdeční infarkt či selhání srdce dokonce třikrát vyšší než u ostatních lidí. Jedná se totiž o problém, který může v důsledku zatížení plic způsobit poškození pravé strany srdečního svalu.  

2) Náhlá únava 

Náhlá únava je příznak, který má většina lidí tendenci připisovat jiným, mnohem méně závažným, problémům, než je selhání srdce – existuje totiž hned několik důvodů, proč k němu může docházet, a to zejména v důsledku nedostatku spánku, stresu, přílišné práce nebo také zvedání činek v posilovně. Pokud se však jedná o problémy se srdcem, můžete se cítit zcela vyčerpaní, a to přesto, že jste nepohnuli ani prstem. Důvodem je především skutečnost, že vaše tělo nedostává potřebný kyslík.

3) Oteklé nohy a chodidla

Otoky patří mezi nejčastější ukazatele ischemické choroby srdeční a dochází k nim v důsledku neschopnosti srdce podílet se na odvádění tekutin z těla ven – ty se poté začínají vlivem gravitace hromadit v nohách nebo kotnících. V tomto případě si pacienti také často všímají po sundání bot otlačenin nebo i řezných ran.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Kašel a dušnost 

Ačkoliv může být chronický kašel příznakem mnoha lehkých nemocí, často se objevuje také při srdečním selhání. Že se jedná o tento problém můžete poznat tak, že jej bude doprovázet načervenalý výtok. Stejně tak byste měli být na pozoru před dušností, která úzce souvisí s nedostatečnou funkcí srdce. Mezi další příznaky srdečního selhání patří náhlý přírůstek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, bušení srdce, otoky břicha a vystouplé žíly na krku. 

Jak se před srdečním selháním chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články