Čím bývá způsobena angina pectoris a jak ji léčit

Stop angíně. Stačí se vyhnout klíčovým spouštěčům, a budete letos z obliga. Pozor si dejte zejména na tyto faktory

Onemocnění srdce jsou vždy závažná. Jedním z nich je i angina pectoris, která může být projevem nezdravého životního stylu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Angina pectoris je jednou z forem ischemické srdeční choroby, nejedná se tak o samostatné onemocnění. Spíše představuje součást rozsáhlejší nemoci a jeden z jejích projevů. Není přitom dobré ji podceňovat. Pokud tento zdravotní problém neřešíte, může způsobit vážnější potíže. Zpravidla se projevuje bolestí v levé ruce nebo svírajícím pocitem v horní části břicha.
Nesprávná životospráva

Nejčastěji stojí za vznikem tohoto onemocnění lidský faktor nebo nezdravý životní styl, někdy však může být příčinou i jiná nemoc. Jedním z nejběžnějších faktorů způsobujících rozvoj této choroby je kornatění cév, jinak nazývané ateroskleróza. Ta je výsledkem toho, že se na vnitřních stěnách tepen začne usazovat tuk, který sníží jejich průchodnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším onemocněním stojícím za vznikem anginy pectoris je zúžená aortální chlopeň. Často se přitom jedná o vrozenou vadu srdce, s níž lze jen těžce bojovat. Kvůli zúžení nepracuje srdce správně, při zvýšené námaze se následně objevuje bolest nebo nepravidelný tep. V jistých případech může angina pectoris vyústit až v infarkt, což mnohdy bývá i život ohrožující.

Rizikové skupiny osob pro vznik nemoci

Jelikož mezi příčiny vzniku angina pectoris patří mimo jiné i usazováním tuku v cévách, nabízí se jako jeden z rizikových faktorů obezita. Spolu s tím může souviset vysoká hladina cholesterolu a zvýšený krevní tlak. Rizikovými skupinami osob jsou tak lidé neaktivní, se sedavým zaměstnáním, nesprávnou životosprávou a jídelníčkem složeným z nezdravých potravin.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak proti angině pectoris bojovat

Základem je jako u každé jiné nemoci prevence, které dosáhnete zpravidla pravidelným pohybem a dostatečným příjmem zdravého jídla. Jednou z potravin, jejíž konzumací odbouráte nezdravý cholesterol, je rybí tuk nebo zelenina. Důležité je tedy přenastavit svůj způsob života na zdravější, plný pohybu a kvalitního jídla.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů