Bojíte se usednout za volant? Z pouhého strachu se mohla vyvinout amaxofobie. Jak se léčí?

Mít řidičský průkaz je v moderní době důležité. Někdo zvládne udělat zkoušky v autoškole bez ztráty kytičky, jinému strach brání, aby se do kurzu vůbec přihlásil.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Automobil je běžnou součástí života, který jej činí jednodušším, zkracuje vzdálenosti a je také výrazem určitého společenského statusu. Abyste ho mohli ovládat, musíte udělat řidičské zkoušky. To znamená naučit se jezdit a perfektně ovládat dopravní předpisy. I když většina řidičů řídí ráda, najdou se mezi námi i tací, kterým řízení činí nebývalé problémy. A to nikoliv kvůli tomu, že by jezdit neuměli, ale protože mají z řízení strach. Lékařka Natalie Gukasyan, MD se zabývá psychickými nemocemi a jako psychiatr pomáhá lidem s jejich fobiemi.

Co je to amaxofobie

Spousta řidičů řídí svůj vůz ráda. Některé dokonce uklidňuje, když se mohou posadit za volant a vydat se na silnici vstříc dálkám. Ani se proto nechce věřit tomu, že mezi námi existují i jedinci, pro které je řízení vozidla noční můrou, jež jim způsobuje nebývalé úzkosti. Tito lidé trpí tzv. amaxofobií, což je iracionální strach z řízení automobilu. U každého začínajícího řidiče je pochopitelná obava z řízení, když ještě nemají zkušenosti. U malého procenta z nich se ale může vyvinout fobie, tedy úzkost, kterou je třeba léčit, aby nezpůsobovala další problémy v životě.

iZdroj fotografie: Pixabay
Někdy stojí za strachem z řízení prožitek z dopravní nehody

Proč amaxofobie vzniká a jak se projevuje

Už jsme si řekli, že amaxofobií trpí začínající řidiči, jimž chybí potřebná zručnost a naježděné kilometry. Může ale postihnout i ostřílené řidiče. Velmi často se to stává, když se řidič nebo někdo z jeho blízkých stane účastníkem nepříjemné dopravní nehody. U nich se pak začnou objevovat panické ataky a strach, pocení, dezorientace, rychlé dýchání i tep, závratě a dušnost, kdykoli mají usednout za volant nebo se automobilem jen vézt.

Jak se strach z řízení auta léčí

Stejně jako jiné fobie a úzkosti je třeba začít se strachem z řízení pracovat. Lépe řečeno, vyhledat odbornou pomoc, a to nejlépe u psychologa, případně u psychiatra, protože se jedná o nemoc psychiky. Dobré zkušenosti jsou s léčbou pomocí behaviorální psychoterapie formou expoziční terapie. Ta povzbuzuje lidi k tomu, aby se s řízením vozu sžili a stali se jistějšími.

Jak jste na tom s řízení vozidla vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Zničehonic se u něj objevila bolest zad. Při vyšetření vyšlo najevo, že má jeden orgán navíc
Události247
Události247
Ukrajina dostane velkou pomoc. Nově dodané tanky budou něčím výjimečné
VědaŽivě
VědaŽivě
Výhody platební brány pays proti konkurenci
adbz
adbz
Microgreens: Zásobárnu vitamínů si snadno vypěstujete doma