Rozpoznejte projevy, kterými se stres podepisuje na těle a zdraví. Pokud je na sobě sledujete, okamžitě začněte jednat

Tíživá životní situace, starosti v práci nebo v rodině dokážou hodně zamotat hlavu. Stres a negativní zkušenosti se promítají do různých částí těla, které pak bolí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Určitě jste to už také slyšeli, když se o někom řeklo, že mu puklo žalem srdce. Případně, že na bedrech nese celou tíhu světa. Myšleno je to spíše obrazně, i když pravdivý základ tato tvrzení mají. Pokud vás něco trápí, odrazí se tento stav na některých orgánech. Americký profesor Vikesh Singh, MD je toho názoru, že tělo na stres odpovídá určitými bolestivými symptomy, čímž dává najevo, že je toho na člověka hodně.

Bolesti v zádech

Jestliže nesete velkou zátěž v rukách, přetahujete břemena z jednoho místa na druhé, může se stát, že vás z té námahy rozbolí v zádech. Jenže záda bolí i tehdy, když neumíte správně ventilovat své emoce, nebo si v sobě schováváte staré křivdy a zklamání. Bolest se projeví zejména v dolní části zad, na bedrech. Možností, jak překonat tyto problémy, je naučit se řešit konflikty tehdy, jakmile k nim dojde.

Strach a žaludek

Máte před důležitou zkouškou nebo pracovním pohovorem a váš žaludek je jako na vodě? Jak by ne, když zrovna v této části těla se soustřeďuje stres, strach a úzkosti. Je-li všeho na vás moc, případně žijete ve stresu dlouhou dobu, může se to projevit například vznikem žaludečních vředů. Bohužel moderní doba je náročná, ve společnosti je velký tlak na výkon, a to nejen v zaměstnání, ale také v soukromí. Ideální je umět si najít volný čas pro relaxaci.

iZdroj fotografie: Unsplash
Všudypřítomný stres se časem podepíše na některých našich orgánech.

Krční páteř

Zatuhlá šíje, zatínání zubů a bolest hlavy jsou také odrazem stresujících událostí, kterými musíte procházet. Do ramen se promítají i úzkosti. To se pak ramena stáčejí směrem dopředu a vy se začínáte hrbit. Celkový váš postoj pak vyjadřuje pocity bezmoci. Jak z toho ven? Naučit se odpočívat, znát základy asertivity a umět říkat ne, když máte pocit, že se povinností na vás valí čím dál více.

iZdroj fotografie: Unsplash
Ze strachu ze zubaře vás může rozbolet žaludek.

Tíha na hrudi

Nepříjemné situace, které musíte řešit, mohou zapříčinit vznik tlaku na hrudi. Jsou hlavně projevem deprese a úzkostí. Člověk má pak pocit, že se nemůže pořádně nadechnout, protože mu na hrudi leží velký balvan starostí. Dá se s tím něco dělat? V případě psychických problémů existuje možnost se obrátit na odborníka – psychologa, terapeuta nebo psychiatra, protože vždy pomůže mít se komu svěřit.

A jak se stres projevuje u vás?

Zdroj: Psychologytoday

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články