Střevní mikroflóra ovlivňuje vaše tělo i mysl více, než si myslíte

Věděli jste, že mozek a střeva jsou propojené? Odborníci čím dál častěji mluví o tom, jak na sebe působí. O co jde? Novodobé výzkumy odhalily zajímavé skutečnosti o trávicím traktu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Zřejmě už jste slyšeli o střevní mikroflóře. Ta totiž vaše tělo významně ovlivňuje.

O co vlastně jde?

Ve střevní mikroflóře se nachází všelijaké mikroorganismy, bakterie, a dokonce i viry. Ale nebojte se, jejich přítomnost v trávicím traktu je totiž zcela přirozená a normální. Díky nim totiž můžeme absorbovat důležité živiny a minerály. Střevní mikroflóra tak přímo působí na naše zdraví. Ovlivňuje také průběhy některých nemocí.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Špatná střeva vedou k nepříjemným bolestem

Jak pracuje

Zřejmě jste se doteď domnívali, že má na starosti jenom trávení. Vědci ale přišli na to, že tuto funkci dalece přesahuje. Pokud se vaše střeva dostanou do nerovnováhy, naruší se tím vaše zdraví. Tato nerovnováha může mít za následek:

  • zánětlivá onemocnění
  • intoleranci lepku
  • obezitu
  • rakovinu

Studie navíc odhalily, že střeva jsou propojená i se srdcem. Pokud mikroby ve střevech produkují nadměrné množství chemikálii trimethylamine N-oxid, začnou se jimi zanášet artérie, a to může vést až k srdečním příhodám a předčasným úmrtím. Pokud jsou střeva nemocná, mohou se z nich dokonce některé bakterie dostat i dále do těla a naruší tak váš imunitní systém.

Jak jsou střeva propojena s mozkem

Tomuto faktu se těžko věří. Je to ale tak. Vaše střeva jsou propojena s mozkem. Pokud dojde ve střevech k nerovnováze mikroflóry, může dojít ke spuštění psychických problémů a nemocí. To je způsobeno tím, že střeva jsou propojeny s nervy, které vedou až do mozku.

Některé neurotransmitery, jako například serotonin, navíc vznikají ve střevech. Právě díky serotoninu se cítíme šťastní a spokojení. Lidé s depresemi ho naopak mají málo.

Nejen deprese jsou spojeny se specifickými organismy ve střevech. Je mnoho dalších psychických nemocí, u kterých byla prokázána souvislost se střevní mikroflórou a předpokládá se, že by se tedy mohly léčit za pomocí určitých probiotik.

Jak udržet střeva v rovnováze

Tato věc je důležitá jak pro vaši fyzickou, tak psychickou pohodu. Naštěstí to ale není nic těžkého. Můžete začít správnou stravou. Fermentované potraviny jsou pro biomy ve střevech nejlepší. Jezte tedy jogurty a pijte kefíry.

Dobrý je i zázvorový, heřmánkový nebo mátový čaj. Vyhnete se potravinám, které rovnováhu narušují. Jde především o jídlo a pití, po kterém se vám může udělat špatně. Mezi ně patří alkohol, kofein, smažená jídla.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Střevům dokáže pomoci i detoxikace

Zkuste probiotické náhražky jako laktobacily nebo bifidobakterie, které jsou příznivé pro imunitní systém. Dostatečně jezte a hodně pijte. Pravidelným vyměšováním se střeva čistí.

Rozmanitá a bohatá strava je také důležitá. Doplňte ledničku ovocem a zeleninou. Dobré jsou také luštěniny, celozrnné potraviny a semínka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články