Máte suchou pokožku? Buďte opatrní, jde o příznak vážného onemocnění jater

Suchá pokožka může souviset s teplotou, hydratací i používáním nevhodné kosmetiky či čistících prostředků. Může však být také symptomem závažných onemocnění.

suchá pokožka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Suchá pokožka je běžným problémem, který, jak vysvětlují odborníci z Americké dermatologické asociace AAD, může mít mnoho projevů a stejně tak může být způsoben mnoha faktory. Od těch zcela banálních, jako je stárnutí, kouření, nedostatečná hydratace či nevhodná péče o pleť, přes ekzémy a jiná kožní onemocnění až po závažná zdravotní onemocnění, jako jsou autoimunitní poruchy či onemocnění ledvin nebo jater.

Zdravotní problémy, které způsobují suchou pokožku a svědění

Suchá pokožka může být doprovodným znakem hned několika onemocnění. Jak Jsme již na JakZdravě vysvětlovali, suchá kůže trápí osoby s onemocněním štítné žlázy, autoimunitními poruchami (například diabetes, lupus či celiakie) nebo onemocněním ledvin. 

Suchá pokožka a svědění jsou také méně známými, ale velmi nepříjemnými příznaky onemocnění jater. Tento stav je způsoben hned několika faktory, včetně hromadění žlučových kyselin v krvi, což dráždí kůži a způsobuje svědění. Nedostatečná funkce jater může také vést k nedostatku esenciálních mastných kyselin a vitamínů, což přispívá k vysoušení pokožky.

játra lékař iZdroj fotografie: Depositphotos
Jednou z příčin suché pokožky je i onemocnění jater

Proč játra způsobují suchou pokožku a svědění

Játra hrají klíčovou roli v detoxikaci těla a metabolismu tuků. Když nefungují správně, mohou se v krvi hromadit toxiny a další nežádoucí látky. Ty mohou způsobovat podráždění a svědění kůže. Játra mají na starosti také syntézu vitamínů a živin, které jsou pro zdravou pokožku nezbytné. Nedostatek těchto živin může tedy logicky vést k suché a šupinaté pokožce. 

Dermatoložka Reema Patel, MPA však uklidňuje, že suchá pokožka sama o sobě nebývá příznakem závažných onemocnění. Pokud vás tedy kromě suché pokožky nic netrápí, jedná se pravděpodobně jen o problém samotné kůže, který stačí řešit s dermatologem.

Další příznaky onemocnění jater

Při onemocnění jater se obvykle objevují mnohem typičtější příznaky, které je potřeba řešit s lékařem. Obvykle se objevují v kombinaci. Jedná se například o: 

  • únavu a slabost 
  • žloutenku
  • bolesti břicha a otoky
  • nevolnost a zvracení
  • změny ve stolici a moči
  • ztrátu chuti k jídlu a úbytek hmotnosti

Cirhóza jater se netýká jen alkoholiků. Zpočátku se chová nenápadně, ale posléze její příznaky nelze přehlédnout

V případě výskytu výše zmíněných příznaků a podezření na onemocnění jater kontaktujte co nejdříve svého lékaře a domluvte se na potřebných vyšetřeních.

Co bylo příčinou suché pokožky u vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články