Cirhóza jater se netýká jen alkoholiků. Zpočátku se chová nenápadně, ale posléze její příznaky nelze přehlédnout

Onemocnění jater patří k závažným zdravotním problémům. Pokud tento orgán nefunguje správně, dochází k narušení metabolismu, což ovlivní celý organismus.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Někteří lidé se domnívají, že cirhózou jater může onemocnět jen ten, kdo pravidelně a nadměrně konzumuje alkoholické nápoje. Kromě alkoholiků ale tato nemoc vzniká i u pacientů s dlouhodobou obstrukcí žlučových cest nebo po prodělání hepatitidy. Bohužel, při postupu cirhózy často zbývá jako jediná léčba transplantace jater, říká lékař William Morrison, MD.

Jak vzniká cirhóza jater

Jaterní cirhóza je ve své podstatě přestavbou lalůčkovité struktury jater v uzlovitou, a to v důsledku chronických jaterních onemocnění. Dochází tak k nekróze jater, které nemohou fyziologicky fungovat. Toxiny z nich se pak dostávají do celého těla a vznikají různé komplikace onemocnění. Patří k nim jícnové varixy, retence tekutin ledvinami, snížená odolnost vůči infekcím, gynekomastie u mužů, atrofie vaječníků u žen, poruchy menstruačního cyklu.

Jak se cirhóza jater projevuje

Cirhóza jater je záludná v tom, že se dlouhodobě může chovat asymptomaticky, tedy bezpříznakově. V takovém případě bývá diagnostikována třeba během preventivní prohlídky u praktického lékaře nebo při operaci v dutině břišní. V pozdějším stadiu se mohou objevit následující příznaky:

iZdroj fotografie: Pixabay
  • Nažloutlá barva kůže.
  • V obličeji hvězdicovitě rozšířené krevné cévy.
  • Svědění pokožky v horní části těla.
  • Měkký, suchý a červený jazyk.
  • Stálá únava.
  • Tlak nebo bolest v horní části břicha.

Co se děje s tělem při jaterní cirhóze

V důsledku cirhózy jater tělo nedokáže absorbovat veškeré vitamíny a minerály, což vede ke chřadnutí organismu. V játrech je omezený krevní oběh a vzniká hypertenze, která má na svědomí tvorbu křečových žil, zejména v jícnu a žaludku. Pokud toxiny procházejí krví až do mozku, dochází k jaterní encefalopatii, tedy k neurologickým a psychiatrickým poruchám, které se projevují poruchou spánku, změnou nálady, špatnou motorikou. Pacientům se mohou třást ruce.

Jak se cirhóza jater léčí

Při léčbě jaterní cirhózy je důležité ovlivnit základní onemocnění, tedy léčit hepatitidu, u alkoholiků začít abstinovat, podávat vitamíny A,D, E a K. Při krvácení z jícnových varixů je nutné přistoupit k jejich endoskopické sklerotizaci. Záleží vždy na tom, které konkrétní komplikace jsou s onemocněním spojené. Při selhávání jater v důsledku cirhózy je zapotřebí jejich transplantace.

Jak moc byste se uměli kvůli svému zdraví zřeknout alkoholu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články