Záhadný syndrom neklidných nohou je značně obtěžující. Vede k problémům se spánkem a snížení sebevědomí

Nepříjemné pocity v nohách během spánku i ve dne, které nutí člověka jimi pohybovat, dokážou potrápit. Obvykle pomáhají režimová opatření, výjimečně je nutné nasadit léky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se řekne RLS, málokdo si pod tímto označením představí konkrétní nemoc. RLS (z anglického restless leg syndrome), jinak řečeno syndrom neklidných nohou, způsobuje nutkavou potřebu pohybovat nohama. Důvodem je bolest, mravenčení a brnění, které pohybem ustupují. Lékař Christopher J. Earley, Ph.D. se léčbou tohoto neurologického problému zabývá.

Willis-Ekbomova nemoc

O syndromu neklidných nohou (RLS) se ví už od 17. století, ovšem jako diagnóza existuje teprve od roku 1945. Neurologické onemocnění dostalo i nové pojmenování, a to Willis-Ekbomova nemoc, aby se eliminovaly nesprávné definice. RLS totiž může postihovat nejen dolní končetiny, ale také horní, případně i trup.

Jak syndrom neklidných nohou vzniká

Syndrom neklidných nohou se může vyskytovat bez souvislosti s dalším onemocněním. Zde má na jeho vznik vliv genetika, nedostatek železa či nízká hladina dopaminu. Sekundární forma je podmíněna přítomností jiné nemoci, jako je například chudokrevnost, Parkinsonova nemoc, nedostatek železa, revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, polyneuropatie.

Symptomy RLS mohou vyvolat i některé léky – antidepresiva, antipsychotika. U postižených pacientů bývá i zvýšený krevní tlak nebo ischemická choroba srdeční.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pohyb dokáže ulevit od bolestí způsobených syndromem neklidných nohou

Jaké jsou příznaky syndromu neklidných nohou

Typické pro toto onemocnění je nepřekonatelné nutkání pohybovat končetinami, a to zejména proto, že se v nich objevuje mravenčení, brnění, pulzování, bolesti, což přináší úlevu. Kromě toho si pacienti stěžují na pocit těžkých nohou, bolest lýtek v klidovém stavu, vznik otoků, zvýšenou tvorbu žilek a výskyt varixů.

Jaký vliv má syndrom neklidných nohou na život

RLS se nepříjemně promítá do života toho, kdo jí trpí. Mohou se objevit problémy se spánkem, záškuby nohou člověka obtěžují a znemožňují mu klidný odpočinek. To se zpětně promítá do celkového zdravotního stavu, s čímž souvisí ospalost, snížená schopnost se soustředit, problémy s pamětí, nedostatek energie, snížené sebevědomí. Přítomné mohou být deprese i sebevražedné myšlenky.

iRLS je nejhorší během spánku

Diagnostika syndromu neklidných nohou

Diagnózu RLS je možné určit pouze na základě velmi dobře zpracované anamnézy. U pacienta většinou musejí být splněna čtyři kritéria – nutkavý pohyb končetinami, projev potíží nejčastěji v klidu, dosáhnutí maxima potíží v noci a fakt, že pohyb příznaky odstraní. Pacient bývá podroben neurologickému vyšetření, je mu také odebrána krev pro vyloučení jiných nemocí.

Jak se syndrom neklidných nohou léčí

U mírné formy syndromu neklidných nohou postačí většinou změna životního stylu. Je doporučena úprava jídelníčku ve prospěch potravin obsahující železo, dodržování pitného režimu, dostatek pohybu, omezení kouření, alkoholu a kofeinových nápojů. Přínosná je spánková hygiena. U těžších případů RLS je nutné přistoupit k farmakologické léčbě, jež spočívá v užívání látek, které zvyšují hladinu dopaminu.

Jakým způsobem zvládáte syndrom neklidných nohou?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články