Tělo má úžasnou schopnost regenerace. V řadě případů se dokáže samo vyléčit. Co zvládne, a co už je pro něj moc?

Naše tělo má mnoho úžasných funkcí a možností, díky kterým se odlišujeme od ostatních živočichů. Víte, kdy se dokáže samo od sebe vyléčit?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv tomu pomáhá především konzumace zdravých potravin, tělo samo o sobě dokáže některé problémy vyřešit bez jakékoliv vnější pomoci. Ta totiž může léčbu maximálně urychlit, ale nikoliv dát vše dohromady tak, jak tomu bylo předtím. Ať už si tedy zlomíte ruku nebo poškodíte orgány, nemusíte se bát případných operací. Vaše tělo si v těchto případech dokáže poradit úplně samo! 

Regenerace jater 

Játra se regenerují nejlépe ze všech ostatních orgánů. Při jejich poranění totiž nevznikají jizvy, ale staré odumřelé buňky jsou nahrazeny novými. Proces je velmi rychlý, a dokonce i po odstranění či poškození jejich sedmdesáti procent se játra obnovují do dvou týdnů. Ačkoliv je to neuvěřitelné, stále je důležité se o ně starat. Je to totiž nenahraditelný orgán.  

Tvorba kostí

V případě zlomeniny se již několik hodin po nehodě tělo začíná samo regenerovat a vytvářet tak krevní sraženinu. Po jednom až dvou týdnech bude tato sraženina nahrazena útvarem z kolagenu a během třetího týdne mu tělo dodá potřebné minerály. Díky nim následně ztvrdne a promění se v novou kost. Jakmile bude zcela vytvořena, potrvá tři až devět let, než se vrátí do původního tvaru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obnova střevního epitelu

Každý den střeva vykonávají těžkou práci při trávení zkonzumovaných potravin. Epitel tak ve střevě funguje jako bariéra, která filtruje toxiny ven z těla a absorbuje potřebné živiny. Bez této funkce by se mohly do střev dostat bakterie a způsobit různá onemocnění. Pro zachování svojí ochrany nahrazují své staré buňky novými a míra zotavení je také velmi vysoká. Celý epitel je zcela nahrazen každých pět až sedm dní.

Plíce se zotavují z kouření

Naše plíce obsahují drobné chloupky zvané řasinky, které z nich obvykle smetou hlen a další nebezpečné látky. V případě vdechování cigaretového kouře se však nemohou pohybovat, což vede k tvorbě hlenu. Kromě toho kouř také způsobuje plicní záněty a otoky, které vedou až k tvorbě rakovinotvorných buněk. Pokud však přestanete kouřit, je veliká šance, že se plicní chloupky opět obnoví a s nimi i vaše obecné zdraví. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mozek dokáže vytvořit nová neurální spojení

Stále více vědců informuje o tzv. neuroplasticitě, která umožňuje mozku vytvářet nová neuronová spojení. Pokud je například poškozena oblast, která je zodpovědná za vaši řeč, může její odpovědnost převzít jiná část mozku. Díky tomu se může pacient, který utrpěl určité poškození mozku, opět naučit mluvit.

Zdroj: Band Grip

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články