Potíže s chůzí, závratě a bolest hlavy: Možná se jedná o tichou mrtvici

Cévní mozkové příhodě se mezi lidmi přezdívá mozková mrtvice. Dochází k ní, když se ucpou tepny vedoucí do mozku a mozek nebo některé jeho části zůstanou chvíli bez kyslíku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mezi první trojici nejčastějších příčin smrti u nás patří mozkový infarkt, nazývaný též mrtvice. V některých případech se objevují příznaky mrtvice ještě před samotnou „velkou“ mrtvicí. Jedná se o příznaky, které za nějakou chvíli odezní a lidé nad nimi často mávnou rukou. Jde ale o velmi vážný stav. I s prodělanou drobnou mrtvicí musíte vyhledat lékaře.

Příznaky, podle kterých poznáte mrtvici

Že se schyluje k mozkové příhodě, poznáte často podle následujících příznaků, které často postihují pouze jednu stranu těla. Podle webu Healthline se jedná o brnění či tuhnutí tváře, slabost ruky a nohy (ruku nezvednete nad hlavu), zhoršené vyjadřování, nesrozumitelnou řeč, potíže s psaním a čtením, rozmazané vidění nebo výpadek zorného pole na jednom oku, náhlou bolest hlavy a problémy s rovnováhou. Naše redakce už dříve psala o tom, jakými příznaky se projevuje mrtvice.

Příznaky odezní, jsou ale varováním

Pokud se objeví výše zmíněné příznaky, ale odezní do několika minut, jedné hodiny nebo nejvýš 24 hodin, pak se jedná o tichou mrtvici. Je to předzvěst toho, že skutečná mrtvice přijde do několika dní. Rozhodně na nic nečekejte a vyhledejte co nejrychleji lékaře. Až polovina všech mrtvic přichází do 24 hodin. Během těchto 24 hodin od prvních příznaků je nutné nechat se lékařsky vyšetřit, čímž snížíte pravděpodobnost, že se mrtvice znovu objeví.

Starší žena na modrém pozadí držící se za spánky iZdroj fotografie: Freepik
Tichá mrtvice může varovat náhlou a prudkou bolestí hlavy

Kdy volat záchranku

Pokud se u vás vyskytnou některé z výše zmíněných příznaků, ihned volejte záchranku. Čím delší bude prodleva mezi prvními příznaky a vyšetřením lékařů, tím větší následky po sobě mrtvice zanechá. Už několik zameškaných hodin z vás může udělat ochrnutého pacienta odkázaného do konce života na péči druhých. WebMD dále upozorňuje, že bez lékaře není možné diagnostikovat, zda u vás probíhá (nebo proběhla) tichá mrtvice.

Cenné rady pro prevenci mrtvice. Pro osoby nad 55 let, cukrovkáře a obézní lidi by to mělo být samozřejmostí

Na JakZdravě jsme také radili, jak předcházet mrtvici. Stačí vám pár minut chůze každý den. Nepodceňujte pohyb a zdravý životní styl. Má to smysl.

Jaké jsou vaše zkušenosti s tichou mrtvicí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články