Skryté příznaky srdečních chorob: Někdy je třeba číst mezi řádky. Tichý infarkt může připravit o život i mladého člověka

Ne vždy se infarkt projevuje silnou bolestí na hrudi. Mnoho případů má i jiné, zdánlivě nesouvisející příznaky. Každý by je měl znát, aby mohl případně správně vyhodnotit situaci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne všechny srdeční problémy se projevují tak dramaticky, jak to vidíte v televizi. Zkušený zdravotník Gerhard Whitworth, R.N. vysvětluje, že 45 % infarktů je klasifikováno jako takzvané tiché infarkty. Nejsou tak intenzivní a typické, a proto zůstávají skryté. Naprosto bez příznaků však také nebývají. Jejich symptomy se však často zaměňují za jiné obtíže.

Infarkt může přijít i v mladém věku

K náhlému, neočekávanému úmrtí v důsledku infarktu myokardu může dojít i v mladém věku u pacientů bez známé ischemické choroby srdeční. Tichý infarkt souvisí s absencí příznaků obvykle spojených s ischémií myokardu.

Odhaduje se, že tichý infarkt myokardu se může vyskytnout u 2-4 % mladých dospělých asymptomatických mužů (ve studii byli jen muži, u žen však bude výskyt obdobný). U většiny pacientů bez původně zjevné příčiny náhlého úmrtí bylo při pitvě zjištěno, že měli závažné ischemické onemocnění srdce, včetně starého, nezjištěného infarktu.

Příznaky tichého infarktu

U tichého infarktu nejsou přítomny klasické příznaky, jako je bolest na hrudi, dýchací potíže a pocení. Pokud však nejsou všechny srdeční problémy zjevné, jak poznáte, že vaše srdce volá o pomoc? Samozřejmě se vyplatí chodit na pravidelné lékařské prohlídky, ale je také důležité mít na paměti následující příznaky:

1. Únava

Nevysvětlitelná únava může být také příznakem srdečního onemocnění, kdy srdce není schopno pumpovat dostatek krve do cév a dochází k nedostatečnému prokrvení. To může mít za následek, že se do méně důležitých tkání, jako jsou kosterní svaly, nedostane dostatek krve.

Únava u starší ženy iZdroj fotografie: Depositphotos

2 . Bolest v krku

Typickým příznakem tichého infarktu je bolest v krku a na hrudi, která může být zaměněna za reflux nebo pálení žáhy.

3. Pocit tlaku uprostřed hrudníku

Mnoho lidí si myslí, že když srdce leží na levé straně, musí je bolet právě a jenom tam. Srdeční potíže se však často projevují pocitem tlaku uprostřed hrudníku, podobným pocitu plného žaludku či nervozity a napětí.

4. Nevolnost

Obvykle se nevolnost přičítá tomu, že jste snědli něco špatného, ale existuje také riziko, že vaše srdce nepracuje správně. K tomuto pocitu dochází proto, že krevní oběh odvádí krev z trávicího systému.

5. Závratě

V závažnějších případech může jít o příznak srdečního problému. V takovém případě se do mozku nedostává dostatek krve, a proto se objevují závratě. Doprovodné příznaky však pomáhají odlišit jej od jiných příčin.

6. Bolesti zad

Bolest spojená s onemocněním srdce se může objevit kdekoli v horní části těla, nejen na hrudi. Můžete také pociťovat nepříjemné pocity v pažích, zádech, krku, čelisti nebo břiše.

iZdroj fotografie: Pexels

7. Dušnost

Pokud jste neběželi maraton nebo nechodíte na hodiny spinningu, neměli byste se nadechovat, jako by na tom závisel váš život. Pokud zjistíte, že se v uvolněné poloze zadýcháváte, nedostává se do plic dostatek čerstvé krve.

8. Problémy se spánkem

Problémy se spánkem jsou nejen rizikovým faktorem srdečních onemocnění, ale také jejich příznakem. Dušnost a silný srdeční tep často probudí pacienta ze spánku a jsou také jedním ze symptomů, které vedou lékaře k pátrání po problému v oblasti srdce.

9. Zmatenost

Zmatnost nemusí nutně znamenat, že problém je ve vašem mozku. Tento příznak může vyvolat i srdeční onemocnění, které naruší kognitivní funkce.

10. Necitlivost

K necitlivosti dochází v důsledku špatného prokrvení. Infarkt způsobuje zúžení cév na periferii, takže se do končetin dostává méně krve, což způsobuje jejich znecitlivění.

Jak pečujete o své srdce?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články