Cuká vám občas v oku? Často přehlížený symptom signalizuje daleko závažnější poruchu

Mimovolné záškuby v oku se mohou objevit u kohokoliv. Obvykle nejde o nic závažného, ale raději buďte na pozoru a včas se poraďte s lékařem.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Možná jste to už také zažili, že se vám z ničeho nic spustily svalové kontrakce, a to buď ve spodním nebo v horním očním víčku. Asi šlo o pěkně otravnou věc, ale naštěstí tiky trvaly jen chvíli a samy pak odezněly. Někoho však oční záškuby mohou trápit i několik dnů či týdnů. Co se to s okem vlastně stalo a proč? Podle očního lékaře dr. Andrew Coombes jsou obavy na místě jen v málo případech.

Myokymie neboli oční tiky

Mimovolné záškuby očních víček neboli myokymie (z řeckého myos = sval a kyma = vlna) je opakované svalové vlnění viditelné v podkoží. Pocitově ho lze charakterizovat, jako by vám někdo za oční víčko jemně tahal. Nejedná se o bolestivou záležitost, ale spíše nepříjemnou, kdy vám v několikasekundových intervalech oční víčko škube. Dobrou zprávou je, že stav obvykle samovolně v krátkém čase vymizí.

iZdroj fotografie: Unsplash
Stres v práci může být i spouštěčem tiků v oku.

Na vině je únava i nadměrný stres

I když vás mohou tiky v oku vystrašit, málokdy se jedná o projev vážnější choroby. Většinou za problémem stojí únava, nevyspání nebo nadměrný stres. Pokud se tedy oční záškuby u vás objeví, měli byste popřemýšlet, kdy naposledy jste se dobře vyspali nebo jste si toho na sebe nenaložili příliš mnoho. Náprava spočívá v odstranění těchto příčin, pomůže i užívání hořčíku a vitamínů skupiny B. Jen v málo případech je nutné se obrátit na odborného lékaře – neurologa pro vyloučení závažnějších problémů, jako je ALS (amyotrofická laterální skleróza).

iZdroj fotografie: Unsplash
Blefarospazmus postihuje zejména starší generaci.

Benigní esenciální blefarospazmus

Mimovolné tonické a spastické kontrakce očních víček neboli blefarospazmus, jenž způsobuje křečovité svírání obličejového svalu orbicularis oculi uzavírajícího oční víčka, postihuje zejména starší pacienty. Příčinou může být například podráždění trojklanného nervu či dráždění u onemocnění víček, spojivky a rohovky přítomností cizího tělesa, Bellova obrna nebo encefalitida. Stav se léčí injekcemi botulotoxinu. V extrémních případech dochází až k trvalému sevření oční štěrbiny, které se pak řeší chirurgicky oslabením očního nervu.

iZdroj fotografie: Unsplash
Anatomie oka je poměrně složitá.

Bellova obrna

Stav, kdy jedna strana obličej poklesne a ztuhne, se nazývá Bellova obrna. Nazvaná je podle skotského anatoma Charlese Bella, jenž ji jako první popsal. Pacient má problém na postižené části se zavřením nebo otevřením oka, současně může trpět očními tiky. Stav může vyvolat prodělaná virová nebo bakteriální infekce (např. herpes simplex, mononukleóza, Lymská borelióza). Léčbu je třeba vždy svěřit lékaři. Doba zotavení závisí na míře poškození nervů, a to od několika týdnů po několik měsíců.

Chodíte pravidelně na preventivní prohlídky k očnímu lékaři?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články