Čas strávený před obrazovkou počítačů neustále roste. Ať už v zaměstnání nebo ve volném čase.
Lidské oko není úplně na takový typ zátěže uzpůsobeno, při dlouhodobém používání se může vyvinout Computer vision syndrom (CVS) – Syndrom počítačového vidění.
Jak působí obrazovka počítače na naše oči?
Dlouhodobé používání zařízení, jako například notebook, smartphone, tablet nebo osobní počítač, může vést k souboru příznaků související s očima a zrakem. Pro CVS jsou charakteristické tyto příznaky:
- dvojité a rozmazané vidění
- bolesti hlavy a krční páteře
- zarudlé a suché spojivky
- krátkozrakost
Práce na počítači je pro oči zatěžující. Musí neustále zaostřovat a pohybovat se rychle v různých směrech. Často býváme příliš blízko u obrazovky. Pro oko je mnohem obtížnější sledovat jas a ostré kontrasty obrazovky než text v knize.
Jak problém řešit
Pokud máte problémy s očima, choďte na kontroly ke svému očnímu lékaři. Můžete mít nediagnostikované vady nebo špatnou sílu dioptrií. To vede k rozvinutí CVS a zhoršení vašich problémů.
Při potížích by se měla doba strávená před obrazovkou zkrátit, ne vždy je to ale možné, zvlášť když je počítač váš pracovní nástroj. Řešením jsou zvlhčující oční kapky, při pocitu suchosti v oku. Velkým pomocníkem jsou i oční cviky. Pokud už nějakou oční vadu máte, pomoci by mohla laserová operace očí.
Prevence je zásadní
Potíže není rozumné podceňovat, mohou mít dopad na kvalitu zraku i pracovní výkon. Pomoci by mohlo několik tipů, jak předejít chronické únavě očí při práci s počítačem. Například pravidlo 20–20–20. Každých dvacet minut práce si udělejte 20 sekund přestávku, kdy odvrátíte oči a zaostříte na vzdálenější bod.
Upravte si optimální polohu obrazovky, která by měla být zhruba 50-70 cm od obličeje a lehce pod úrovní očí. Zkuste se zbavit přebytečného jasu a osvětlení z okolí. Případně je možné využít speciální stínítko na obrazovku, které omezí množství dopadajícího světla.
Zaujměte pohodlnou polohu s nohama pevně na zemi a podloženýma rukama při psaní. Nezapomínejte na pravidelné přestávky. V mnoha případech obtíže vymizí, když se zkrátí čas strávený u obrazovky. Provedli jste všechny opatření a stav se nelepší? Je načase navštívit lékaře a společně najít vhodnou léčbu.