Tvorba krevních sraženin a trombózy končí s trvalými následky. Kdo z nás je vystaven vysokému riziku? - JakZdravě.cz

Tvorba krevních sraženin a trombózy končí s trvalými následky. Kdo z nás je vystaven vysokému riziku?

Krevní sraženiny jsou jako neřízená střela. Když se objeví, je čas na záchranu minimální. Existují ale faktory, které jejich náhlý vznik a riziko trombózy eliminují.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé zdravotní komplikace se pojí výhradně jen s nezdravým životním stylem. To je částečně případ i krevních sraženin a trombózy. Bohužel to však neznamená, že mohou zdraví jedinci, kteří inklinují k dostatku pohybu a o svoje tělo pečují, být v klidu. Omezení cirkulace krve je vážný zdravotní problém, který si žádá okamžitou pomoc. Bez včasného a odborného zásahu, který odhalí příčinu a polohu sraženiny, je šance na přežití minimální.
Co nejdál od plic

Krevní sraženiny se tvoří zpravidla v končetinách a putují tělem. Nebezpečné jsou ve všech jeho částech a ohrožují člověka na životě. V plicích ale páchají velké škody a přivádějí člověka na pokraj smrti nejčastěji. Nebrání jen cirkulaci krve, ale i vzduchu. Bez něj se organismus neokysličuje a není prostor ani pro mělké dýchání. Taková komplikace dává jen minimum času na lékařský zákrok a v drtivé většině případů končí smrtí.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejvíce ohrožená skupina bojuje s kilogramy navíc

Podle metody BMI se dá snadno spočítat, je-li člověk na hranici nadváhy, nebo už v kategorii pro obézní jedince. Obě skupiny se potýkají s negativními dopady na zdraví a takoví lidé jsou ohroženi více než ti s běžnou postavou. Na dolní končetiny je kvůli váze vyvíjen větší tlak a prudce se zvyšuje riziko krevních sraženin. Nadváha se většinou pojí se sedavým způsobem života, dalším ohrožujícím faktorem.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Těžko rozpoznatelné příznaky

Krevní sraženina je velmi obtížně zaměněna za problémy se srdcem. Obě komplikace provází bolest na hrudi. U trombózy jde ale o palčivou a ostrou bolest, která se zintenzivňuje při každém hlubokém nádechu. Změnou prochází i jedna z dolních končetin, je nateklá a citlivá na dotek. Trable se srdcem provází spíše tupá bolest společně s tlakem v ramenou, čelisti nebo krku. V obou případech je ale odborná pomoc a zavolání lékaře nezbytností.

Zdroj: NATF

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 1409 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Matka zkameněla hrůzou, když chůvička zaznamenala podivné stíny. Nečekala ani minutu a vyběhla do dětského pokoje
Události247
Rušení nemocnic? Šíříte lži, strašíte lidi a příště si ověřte informace, utřel Vojtěch v duelu ministrů Hamáčka
VědaŽivě
Věříte, že přistání Američanů na Měsíci byl podvrh? Pravda za konspiračními teoriemi odhalena v plné kráse
adbz
Přesaďte a rozmnožte lilie léty ověřeným způsobem zahrádkářů. Právě teď je na to ideální čas, bohatě vám pokvetou už příští rok