4 typické příznaky překyselení a jak jednoduše obnovit rovnováhu pH, která je pro správné fungování těla klíčová

Překyselení těla je nebezpečný problém, který by nikdo neměl brát na lehkou váhu. Rozpoznejte jej včas pomocí těchto typických příznaků.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidské tělo funguje tak, že se neustále snaží dosáhnout rovnováhy, která je pro udržení dobrého zdraví naprosto zásadní. Obzvláště důležitá je však podle Rachael Link rovnováha pH (kyselosti) – pokud se totiž změní jakýmkoliv směrem, bude mít velmi negativní dopady na veškeré životně důležité procesy a buňky. Je proto nezbytné, abyste překyselení organismu rozpoznali včas a co nejdříve jej konzultovali s odborníkem. S tím vám dokáží pomoci tyto typické příznaky. 

1) Přírůstek hmotnosti

Rovnováha pH v těle je nezbytná pro správné fungování metabolických procesů. Pokud se ovšem přehoupne přes vhodné míry, spalování kalorií nebude efektivní – tělo bude totiž v důsledku produkovat více inzulínu, ukládat více tuku, a to povede k výraznému přírůstku hmotnosti. Pokud tedy v poslední době neustále nabíráte na váze z nejasných důvodů, měli byste se poradit se svým praktickým lékařem o možných příčinách tohoto problému. 

2) Slabé kosti

Pokud v lidském těle dochází k narušení rovnováhy pH, může začít organizmus čerpat z jakéhokoliv alkalizujícího zdroje, aby se dostalo zpět do přívětivých hodnot, a to dokonce i z vápníku z kostí. Je tedy možné, že pokud se potýkáte s překyselením, mohou být vaše kosti slabé a křehké, což poznáte tak, že budou náchylnější ke zlomeninám či naraženinám. Kromě toho nedostatek vápníku může vést k dalším závažným poruchám, a proto byste tento příznak neměli nechávat bez povšimnutí. 

3) Slabé zuby

Nerovnováha pH v těle může mít také velmi negativní vliv na zubní sklovinu. Kyselina ji totiž dlouhodobě poškozuje, v důsledku čehož mohou být zuby slabé, bolavé a velmi citlivé na teplo i chlad. Tento nepříjemný příznak může velmi snadno ovlivnit váš každodenní život, a proto byste jej měli řešit zavčasu. Mnohdy jej také může doprovázet krvácení z dásní. 

iZdroj fotografie: Unsplash

4) Špatný spánek

Překyselení těla a zejména nerovnováha hladiny důležitých minerálů v organismu může vyvolat nespavost. Tento příznak je obecně známý pro jeho závažné dopady na zdraví, a proto byste jej nikdy neměli ignorovat. Pokud totiž špatně spíte, vystavujete se vyššímu riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je zejména srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Stejně tak může mít nedostatečný odpočinek negativní vliv na vaši psychiku.  

Co lze udělat pro obnovení rovnováhy pH?

Pokud chcete znovu obnovit rovnováhu svého pH, měli byste začít u vaší stravy, a to ať už jde o nápoje nebo potraviny. Měli byste se nějakou dobu vyhýbat zejména kyselým potravinám, jako jsou mléko a mléčné výrobky, maso, bílá pšeničná mouka, jemná mouka, kofein, alkohol, sladké nealkoholické nápoje, sladkosti, konzervované potraviny, polotovary a balené potraviny. Naproti tomu byste měli jíst více čerstvého ovoce a zeleniny, tedy kromě artyčoků a suchých luštěnin. 

Jak se proti překyselení organismu chráníte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články