Suchý, vlhký, či dávivý: Typ kašle prozradí skryté onemocnění. Málokdo ví, že s ním mají co dočinění i střeva

Kašel může značit závažné onemocnění, ale také alergii či reakci na léky. Nejčastěji však bývá způsoben respiračním onemocněním či podrážděním dýchacích cest.

lék na kašel i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kašel se nemusí vyskytovat pouze v zimě nebo v období nachlazení, mnoho lidí kašle celý život, aniž by znali příčinu. Kašel může být způsoben například virózou či alergií, tím však výčet příčin zdaleka nekončí. Praktický lékař Daniel Murrell, M.D. upozorňuje, že není dobré brát kašel na lehkou váhu, zejména pokud vás trápí již delší dobu. Pokud kašel přetrvává několik týdnů, je dobré co nejdříve navštívit lékaře, který vás podrobně vyšetří a pomůže vám zjistit možné příčiny.

Kašel

Kašel je běžný reflex, který čistí hrdlo od hlenu nebo cizích dráždivých látek. Každý člověk si čas od času odkašle, ale pokud kašlete často, může být na vině velké množství různých onemocnění. Nejčastěji se jedná o virovou infekci, ale příčiny mohou být i závažnější. Kašel, který trvá méně než tři týdny, se označuje jako akutní kašel. Většina epizod kašle do dvou týdnů odezní nebo se alespoň výrazně zlepší.

Pokud kašel trvá tři až osm týdnů a ke konci tohoto období se zlepší, považuje se za subakutní kašel. Úporný kašel, který trvá déle než osm týdnů, je chronický kašel. Pokud vykašláváte krev nebo trpíte štěkavým kašlem, měli byste navštívit lékaře. Měli byste se na něj obrátit také v případě, že se váš kašel nezlepší ani po několika týdnech, protože to může značit vážnější problém vyžadující léčbu.

muž vykašlává krev iZdroj fotografie: Depositphotos

Příčiny kašle

Kašel může být způsoben několika stavy, a to jak dočasnými, tak trvalými.

Čištění krku

Kašel je standardním způsobem pročištění hrdla. Když se vaše dýchací cesty ucpou hlenem nebo cizími částicemi, jako je kouř nebo prach, je kašel reflexní reakcí, která se snaží částice odstranit a usnadnit dýchání.

Viry a bakterie

Nejčastější příčinou kašle je infekce dýchacích cest, například nachlazení nebo chřipka. Infekce dýchacích cest jsou obvykle způsobeny virem a mohou trvat několik dní až týden. Infekce způsobené chřipkou mohou odeznívat o něco déle. Bakteriální infekce obvykle vyžadují podání antibiotik.

Kouření

Kouření je častou příčinou kašle. Kašel způsobený kouřením je téměř vždy chronický a s charakteristickým zvukem. Často se mu říká kuřácký kašel.

Astma

Častou příčinou kašle u malých dětí je astma. Astmatický kašel obvykle zahrnuje sípání, takže je snadné ho identifikovat. Zhoršení astmatu by mělo být léčeno pomocí inhalátoru. Je možné, že děti s přibývajícím věkem z astmatu vyrostou.

Léky

Některé léky způsobují kašel, i když se obecně jedná o vzácný nežádoucí účinek. Kašel mohou způsobovat například inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE), které se běžně používají k léčbě vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění. Po vysazení léku kašel ustane.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další stavy

Mezi další stavy, které mohou způsobovat kašel, patří např.:

  • poškození hlasivek
  • postnazální kapání
  • bakteriální infekce, jako je zápal plic, černý kašel a záškrt
  • závažné stavy, jako je plicní embolie a srdeční selhání

Dalším běžným onemocněním, které může způsobovat chronický kašel, je gastroezofageální refluxní choroba (GERD). Při tomto onemocnění se žaludeční obsah vrací zpět do jícnu. Tento zpětný tok stimuluje reflex v průdušnici a způsobuje kašel.

Typy kašle a jejich příčina

Suchý kašel

Suchý neproduktivní kašel je nejčastěji způsoben nachlazením nebo virovou infekcí dýchacích cest. Může být doprovázen zvýšenou teplotou, a to zejména u dětí. Za několik dní obvykle přejde do vlhkého kašle, který produkuje hlen a vy začnete vykašlávat. Následně kašel zcela odezní.

Náhlý, slabý kašel

Pokud se u vás během hovoru, po jídle či pití nebo dokonce před ním objeví drobný kašel, měli byste se okamžitě napít. Je pravděpodobné, že váš jícen a průdušnice jsou příliš suché, a pokud se okamžitě nezavodníte, můžete se začít dusit.

Hluboký kašel

Pokud necítíte jen náhlé bodání a škrábání v krku, ale takové, které vychází z větší hloubky, je to vyvoláno nějakým zánětem. Je potřeba co nejdříve navštívit lékaře, pokud nechcete čelit komplikacím, například ve formě zápalu plic.

Dávivý kašel

Tento typ kašle může být velmi hlučný. Nejčastěji je způsoben nachlazením a různými střevními onemocněními.

Po jaké době obvykle navštívíte s kašlem lékaře?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články