Kokosový olej a jeho účinky: Pomáhá při hubnutí, zastaví bakterie a vrátí krásu tváři i vlasům

Kokosový olej má velký potenciál nejen chránit tělo před nemocemi, ale také stát se účinnou složkou kosmetických přípravků pro hydrataci pleti a zbavení se vrásek.

i Zdroj fotografie: Tiia Monto / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kokosový olej se stává stále populárnějším pro použití v kuchyni. Není se čemu divit. Podle dietetičky Sade Meeks má kokosový olej prokázané pozitivní účinky na lidské zdraví. Kromě konzumace se vyplatí využít jeho jedinečné účinky na pleť. Kokosový olej pomáhá s její regenerací a dokonce vám pomůže pleť omladit a zjemnit viditelné vrásky.

Vliv kokosového oleje na hubnutí

Kokosový olej obsahuje nasycený tuk se středně dlouhým řetězcem. Tento typ nasyceného tuku je pro tělo velmi zdravý. Může vám potenciálně pomoci při hubnutí tím, že zvyšuje počet spálených kalorií. Zároveň může pomoci snížit množství zkonzumovaného jídla tím, že sníží pocit hladu. Zároveň se tento typ tuku dobře tráví, takže je vhodný jako rychlý zdroj energie.

Kokosový olej zastaví bakterie

Vědci potvrzují, že kokosový olej může mít antimikrobiální a protiplísňové účinky. Funguje na principu bakteriostatického činidla. To znamená, že bakteriím v těle zabrání v množení, aniž by je zabil. Konkrétně tato studie potvrdila, že kokosový olej funguje proti mikroorganismům, jako jsou zlatý stafylokok, některé druhy streptokoků, E. Coli a Helicovacter pylori.

Regenerace kůže a vlasů

Kokosový olej se hojně používá v kosmetice. Zjistilo se, že při aplikaci na pokožku zvyšuje její vlhkost a vytváří na ní ochranný film. Panenský kokosový olej (6-8 kapek) pomáhá na suché ruce rozežrané od uklízecích a dezinfekčních prostředků. Jeho účinky ocení také lidé s atopickou dermatitidou, kterým pomůže kůži zvláčnit. V pleťové masce dokáže vyhladit vrásky. Pokud aplikujete kokosový olej do poškozených vlasů, zvýší se jejich zdraví. Vlasy olejovou péčí zesílí a nebudou se vám tolik lámat.

Kokosový olej ve skleněné karafě s polovinou kokosu a kouskem kokosu v pozadí iZdroj fotografie: Freepik

Kokosový olej jako kloktadlo

Jak už bylo zmíněno výše, kokosový olej působí proti bakteriím. Tato schopnost z něj dělá vynikající ústní vodu. Existuje dokonce domněnka, že kokosový olej snižuje riziko vzniku zubního kazu a působí hojivě při zánětu dásní. Nelze s ním však nahradit zubní hygienu, pouze ji tím můžete podpořit.

Další výhody pro zdraví

Kokosový olej obsahuje velké množství antioxidantů, které chrání vaše buňky těla před poškozením. Dále zvyšuje hladinu ketonů v krvi, což působí pozitivně na nervový systém. Ačkoli je třeba dalšího bádání, předpokládá se, že může být pomocníkem při zmírňování příznaků Alzheimerovy demence. Stejně tak se díky němu může podařit snížit počet záchvatů při epilepsii.

Recept na pleťovou masku proti vráskám

Vytvořte si pleťovou masku z kokosového oleje a budete mít opět mladistvou a na dotek příjemně hladkou pleť.

Co budete potřebovat?

  • jednu lžičku kokosového oleje
  • jednu lžičku medu
  • jednu čajovou lžičku heřmánkového nálevu
  • jednu čajovou lžičku olivového oleje
  • žloutek z jednoho vejce

Postup přípravy:

  1. Oddělte si vaječný žloutek od bílku.
  2. V misce důkladně promíchejte žloutek s medem a oběma oleji.
  3. Po spojení přidejte lžičku heřmánkového nálevu. Míchejte. Měli byste dostat kompaktní hmotu.

Aplikace:

Před aplikací pečlivě umyjte pleť a odstraňte make-up. Dbejte na to, aby se maska nedostala do očí. Důkladně vmasírujte do pokožky. Masku používejte jednou za týden po dobu jednoho měsíce.

Jaké jsou vaše zkušenosti s kokosovým olejem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247
Události247
Ukrajina konečně vysvětlila důvod spojenectví Putina a Lukašenka. Pro svět to znamená nevídanou hrozbu
VědaŽivě
VědaŽivě
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz
adbz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění