Odvar, který je 100krát účinnější než jakýkoli nosní sprej a je téměř zdarma. Mohou ho užívat i těhotné ženy a malé děti

Tato alternativa nosních sprejů obsahuje přírodní složky, každý si ji může vyrobit doma a zabraňuje zhoršení stavu. Je to skvělá medicína vhodná pro každého.

i Zdroj fotografie: NIAID / Creative Commons / CC BY
                   

Nachlazení, viróza i chřipka často přicházejí v tu nejnevhodnější dobu, ale během těhotenství a kojení jsou pro většinu maminek obzvlášť těžké. Nejen proto, že se cítí slabší, unavenější a vyčerpanější, ale, jak vysvětluje lékařka Elaine K. Luo, M.D., také proto, že škála prostředků, které lze použít ke zmírnění příznaků, jako je horečka, bolest a ucpaný nos je bohužel velmi omezená. Pro nastávající maminky, malé děti a všechny, kteří nechtějí či nemohou používat klasické nosní spreje, máme spolehlivý tip, který funguje až 100krát líp, než běžně dostupné nosní spreje.

Následky ucpaného nosu

Kromě toho, že je ucpaný nos velmi nepříjemný, snižuje kvalitu života, protože člověk nemůže pořádně spát, mluvit ani jíst. Může mít za následek také mnoho dalších komplikací, jako je například zánět středního ucha či vedlejších nosních dutin, a to obzvláště u dětí. Dalším problémem je to, že jste kvůli ucpanému nosu nuceni dýchat ústy. Vzduch, který je vdechujete, je studený, suchý a plný bakterií, což mnohonásobně zvyšuje riziko další infekce. 

Odvar na ucpaný nos

Jak jsme již výše zmínili, tento odvar je zcela přírodní a snadno si jej vyrobíte doma.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Složení:

  • 1 střední cibule
  • 2 šálky vody
  • šťáva z 1 citrónu
  • 2 lžíce medu

Příprava:

Cibuli nakrájejte na silné plátky, podlijte vodou a vařte na mírném ohni 15 minut. Po 15 minutách stáhněte z ohně, nechte dalších 5 minut odstát a poté sceďte. Po vychladnutí přidejte med a citrónovou šťávu.

Použití:

Jeden odvar je denní dávka, kterou lze konzumovat pomalu a popíjet kdykoli během dne. Nápoj je vhodný i pro děti starší jednoho roku. Mladším dětem by se podávat neměl, a to kvůli tomu, že obsahuje med. Med byste nikdy neměli podávat dětem mladším než 1 rok, protože často obsahuje spory botulinu. Zatímco pro starší děti a dospělé jsou tyto spory obvykle neškodné, imunitní systém kojenců není schopen se jim bránit.

Prospěšnost jednotlivých složek

Odvar je velmi účinný hlavně díky prospěšnosti jednotlivých složek. V případě, že vám některá ingredience doma chybí, můžete jednotlivé složky použít i samostatně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Cibule

Cibule sama o sobě je skvělým prostředkem proti ucpanému nosu. Nejjednodušším způsobem, jak ji použít, je nakrájet ji, oloupat a pět minut k cibuli čichat. Mnoho lidí, kteří trpí nachlazením, také spí s rozříznutou cibulí na nočním stolku.

Citrón

Nejhorší na rýmě je pocit ucpaného nosu, když se nemůžete vysmrkat. S tím vám může pomoci napařování. Zkuste do horké vody přidat šťávu z citrónu a půl lžičky medu. A vytvořte si parní stan: nahněte hlavu nad nádobu s touto horkou vodou, překryjte ji ručníkem a dýchejte.

Med

Med má řadu antibakteriálních a antimikrobiálních vlastností. Pití medu v čaji s citronem může zmírnit bolest v krku. Výzkumy naznačují, že med je také účinným prostředkem proti kašli. Abyste se zbavili rýmy, můžete si dát med třeba i s teplým mlékem nebo vlažnou vodou.

Co nejvíce pomáhá při ucpaném nosu vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články