Odbourejte rýmu a ucpaný nos do 15 minut. Stačí jemná masáž bodu na čele, ale hodit se budou jistě i další triky

Když máte ucpaný nos vlivem zduřené sliznice, špatně se vám dýchá. Přitom existují účinné tipy, které vám s problémem pomohou, a vy nebudete muset dýchat ústy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nosní sliznice se většinou překrví a zduří v důsledku nachlazení a infekce. Určitě jste to již nejednou ve svém životě zažili. Dýchání ústy není příjemné, protože dochází k vysoušení dýchacích cest. Takže, jaké je řešení? Možná vám pomůže těchto pár tipů, které jsme pro vás připravili. Lékařka Emily Boss, MD se zabývá nemocemi nosu a uší a tedy ví, jak je nepříjemné, když je nos ucpaný.

Kdy navštívit lékaře

S překrvením nosní sliznice a jejím otokem si můžete zkusit poradit nejprve v domácím prostředí. Když ani po pěti dnech nezaregistrujete žádné zlepšení, je lepší se obrátit na praktického lékaře. Varovat by vás měl i vzestup teploty nebo nažloutlé a nazelenalé nosní hleny, které svědčí o bakteriální nákaze. I ta patří do rukou odborníka.

Masírujte si bod mezi obočím

Pro úlevu od ucpaného nosu lze masírovat bod mezi obočím. Masírování by mělo být jemné, a to minimálně po dobu jedné minuty. Pomáhá snižovat tlak v čelních a nosních dutinách a zabraňuje vysoušení sliznice a zánětu dutin.

iZdroj fotografie: Pixabay
Při ucpaném nosu je třeba dýchat ústy

Masírujte nosní dutiny

Krouživými pohyby masírujte nosní dutiny po dobu jedné až dvou minut. Mělo by to pomoci uvolnit nosní průchody a bude se vám lépe dýchat.

Masírujte bod mezi nosem a rty

Dalším tipem pro zprůchodnění nosu je masírování oblasti mezi nosem a horním rtem, a to po dobu asi dvou až tří minut. I tento tip pomáhá odstranit otok nosu.

Používejte zvlhčovač vzduchu

Když je vlhkost vzduchu v místnosti menší než 40 procent, dochází k vysychání nosní sliznice. To brání normálnímu dýchání. Optimální vlhkost se pohybuje mezi 40 až 60 procenty. Zde tedy pomůže zvlhčovač vzduchu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zvlhčovač vzduchu je dobrou volbou při ucpaném nosu

Zahřejte si nos

Vezměte kapesník, který nahřejete v mikrovlnné troubě, a přiložte ho na nos. Lze také kapesník namočit do horké vody, přebytečnou vodu vymačkat a přiložit pak na nos. Teplota kapesníku by měla být příjemná.

Zacvičte si

U alergické rýmy a ucpaného nosu může pomoci intenzivnější cvičení, které tělo zahřeje. To bude mít dobrý vliv na snížení otoku nosu a bude se vám pak lépe dýchat.

Jak si pomáháte od ucpaného nosu?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články