Testuje se průlomová vakcína proti rakovině prsu. Výsledky by měly být už letos

V USA bylo zahájeno testování nové vakcíny. Vědci doufají, že právě ona v budoucnu ženy ochrání před takzvaně trojitě negativní rakovinou prsu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rakovina prsu je velkým strašákem mnoha žen. Některé její formy jsou velmi agresivní a jejich léčba je komplikovaná a nebývá vždy úspěšná. Vědci se již řadu let snaží nalézt vakcínu, která by ženy před tou nejnebezpečnější formou rakoviny ochránila. Průlom nastal koncem loňského roku, kdy tým doktora Vincenta Tuohy, imunologa Lernerova výzkumného ústavu Clevelandské kliniky, vynalezl vakcínu, která velmi dobře uspěla při testování na myších. Výzkumný tým nyní začal vakcínu testovat na lidských dobrovolnících.

Co je to trojitě negativní karcinom

Takzvaně trojitě negativní karcinom, zvaný také triple-negativní karcinom,  je agresivní typ rakoviny prsu. Jeho nebezpečí tkví v tom, že se rychle šíří a většinou nereaguje na hormonální léky, jako je tamoxifen, ani na cílenou farmakoterapii.

iZdroj fotografie: Unsplash

U žen, u kterých je vysoké riziko možnosti výskytu této formy rakoviny prsu, je možné v současné době pouze provést preventivní mastektomii. Tým doktora Tuohy věří, že vakcína by mohla tyto ženy ochránit. Zároveň by bylo možné vakcínu použít i u žen, které již tento typ rakoviny přežily a zabránit tak jejímu návratu.

Jak vakcína funguje

Vakcína je zaměřena na α-laktalbumin, bílkovinu, která hraje důležitou roli při produkci mateřského mléka. Za normálních okolností jej tělo produkuje pouze ke konci těhotenství a během kojení. Výzkum však zjistil, že hladiny tohoto proteinu se také nadměrně zvyšují u nově vznikajících nádorů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Po podání vakcíny bude imunitní systém vědět, že se má právě na α-laktalbumin zaměřit. Tělo tedy bude v budoucnu schopno bojovat proti nádorovým buňkám, které tento protein produkují. Zároveň nebude útočit na zdravou prsní tkáň, čímž se omezí poškození organismu.

Jak bude testování probíhat

Do první fáze testování bude zařazeno 18-24 pacientek, které přežily časné stadium trojitě negativního karcinomu prsu a mají vysoké riziko recidivy. Vědci budou vakcínu podávat ve formě tří injekčních dávek. Mezi jednotlivými dávkami bude vždy dvoutýdenní rozestup.

iZdroj fotografie: Piqsels

Dobrovolnice budou samozřejmě pod bedlivým lékařským dohledem, sledovat se budou obzvláště možné vedlejší účinky a reakce imunitního systému žen. Pokud se toto dávkování vakcíny ukáže jako bezpečné a účinné, bude do studie zařazen větší počet účastníků, kteří budou v dobrém zdravotním stavu. Studii financuje americké ministerstvo obrany a výzkumný tým předpokládá, že ji dokončí již v září 2022.

A co vy, nechali byste se proti rakovině očkovat?

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články