Měsíc před infarktem vás tělo upozorní těmito 8 signály. Věnujte jim pozornost, lze je snadno přehlédnout

U infarktu se mohou již měsíc předem projevovat příznaky, které značí jeho příchod. Zjistěte, které příznaky to jsou a v jakém případě raději zpozornět.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Infarkt se může přihodit každému člověku. Při tomto stavu dochází k odumření části srdečního svalu, a kvůli tomu se uzavřou tepny, které vyživují srdce. V takové situaci srdce přestává pracovat a okysličovat se. Nejčastěji k infarktu dochází z důvodu uzavření srdeční (koronární) tepny. To může být způsobeno například krevní sraženinou v místě, kde je tepna zúžená. Dále infarkt vzniká v případě zánětu tepny. Před příchodem infarktu můžete už měsíc dopředu pociťovat varované signály, na které si určitě dávejte dobrý pozor.

U žen je velice častá velká únava

Příznaky infarktu se velmi často u žen a mužů liší. Je známo, že infarkt postihuje hlavně muže, ale v poslední době tato choroba nastává i u mnoha žen. Neobvyklá únava je jedním z hlavních příznaků, jež naznačuje její příchod. Nejedná se o typickou únavu z práce nebo z tréninku. Při této únavě nejste schopni uklízet nebo dělat jednoduché věci, které pro vás byly dříve snadné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pociťujete bolesti břicha

Před infarktem můžete pociťovat střídající se bolesti břicha. Jednou jsou veliké a trvají pár dní. Poté přestanou, ale za několik dní se zase objeví. Bolest břicha, nevolnost, pocit nafouknutí nebo podrážděný žaludek je častý příznak srdeční choroby. Vyskytuje se u žen i u mužů. V tomto případě nepomůže ani klid ani fyzická aktivita. Ta dokonce bolest žaludku spíš zhoršuje.

Nedaří se vám pravidelně usnout

Hrozící infarkt se projevuje také poruchami spánku. Pro nespavost mohou být samozřejmě i jiné důvody, ale jestliže v noci nemůžete spát, zajděte si raději na vyšetření. I nespavost je spojena se zvýšeným rizikem vzniku infarktu nebo mrtvice. Tento jev je častější u žen. K nespavosti se mohou přidat i úzkosti a jiné psychické potíže. Kromě nespavosti můžete mít problém s tím, že se probouzíte brzy ráno.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dušnost a zadýchávání se

Občas dochází k ucpávání srdeční tepny postupně, a proto se lidé začnou zadýchávat. Dušnost znamená pocit, že se nedokážete zhluboka nadechnout. Jedná se o varovný signál, který byste rozhodně neměli ignorovat. Dušnost se často vyskytuje u žen i mužů už 6 měsíců před infarktem. Zároveň se mohou přidat závratě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vypadávání vlasů, a to hlavně u mužů

Překvapivé může být, že i ztráta vlasů se považuje za varovný signál blížícího se infarktu. Častěji postihuje mužskou populaci. Vypadávání vlasů souvisí s možným rizikem vzniku srdečních chorob. Ale i ženy jsou v ohrožení. Při vypadávání vlasů máte v těle zvýšenou hladinu kortizolu. Tomuto signálu se věnujte hlavně v případě, že vám vlasy vypadávají v oblasti temene.

Nepravidelný srdeční tep

Nepravidelný srdeční tep přichází náhle a nečekaně. Nejčastěji se vyskytuje u žen. Jelikož se objevuje nečekaně, doprovází ho panické ataky nebo silné úzkosti. Ve většině případů se může jednat o arytmii (nepravidelný srdeční tep) nebo o tachykardii (zvýšená srdeční frekvence). Cvičení a fyzická aktivita může stav zhoršit. Nepravidelný tlukot srdce trvá přibližně jednu až dvě minuty. Při delším trvání ihned volejte lékaře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nadměrné a nepříjemné pocení

Nadměrné pocení se ve spojitosti s infarktem objevuje v oblasti hrudníku, hlavy a končetin. K pocení může dojít kdykoliv během dne nebo v noci. Jedná se o včasný indikátor hrozícího infarktu. Častěji se objevuje u žen, a proto je zaměňován za návaly horka nebo s nočním pocením, jež je časté, když má žena menopauzu. Příznaky jsou podobné chřipce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bolest na hrudi

Bolest na hrudi je jedním z nejčastějších a velice důležitých příznaků blížícího se infarktu. Tento příznak nesmíte nikdy ignorovat a měli byste ihned vyhledat lékařskou pomoc. U mužů a žen se intenzita bolesti liší. Tento varovný signál postihuje pouze 30 % žen. Bolest se může postupně dostat až do paží, častěji se jedná o tu levou. Objevit se může i bolest spodní čelisti nebo krku.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články