Chybí vašemu tělu hořčík? 5 varovných signálů, které to jasně prozradí

Bez hořčíku organismus nemůže správně fungovat. Proto je nesmírně důležité rozpoznat signály, když je ho v těle nedostatek. Všímejte si příznaků absence tohoto minerálu.

hořčík i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Hořčík je minerál a důležitá živina, kterou tělo potřebuje ke správnému fungování. Je zodpovědný za pomoc při více než 300 procesech v organismu. Hořčík pomáhá efektivně pracovat svalům a nervům, regulovat hladinu cukru v krvi, udržovat silné kosti a stabilní srdeční činnost. Kromě toho je známý pro své uklidňující a relaxační účinky. Proto není nic neobvyklého, že začnete pociťovat následky, když vašemu tělu hořčík chybí.

Bolest hlavy a migréna

Pokud trpíte chronickými bolestmi hlavy nebo migrénami, může to být způsobeno nízkou hladinou hořčíku v těle. Lidé, kteří trpí migrénami, mívají v těle nižší hladinu hořčíku. Má se za to, že se jedná o příčinu bolestí hlavy a migrén, protože hořčík hraje roli při podpoře zdravých neurologických funkcí a produkci neurotransmiterů.

Rozvoj špatného trávení

Pokud se potýkáte s nepravidelným trávením, tedy se zácpou po několik dní, je vysoká pravděpodobnost, že vám chybí hořčík. Konkrétně tento minerál hraje v trávení více rolí. Tím, že hořčík pomáhá vtahovat vodu do střev, pomáhá udržovat stolici měkkou pro účinnější vylučování. Pomáhá také udržovat kontrakce střevních svalů.

Svalové křeče

Nedostatek hořčíku může vést k bolestivým svalovým křečím, nejčastěji v bércích a chodidlech. Svaly se stahují a uvolňují a bez dostatku hořčíku mohou být tyto kontrakce a relaxace obtížné a nekoordinované.

bolest svalů iZdroj fotografie: Freepik

Stres a úzkost

Vzhledem k tomu, že je hořčík nezbytný při tvorbě neurotransmiterů, může jeho nízká hladina vyvolat pocit úzkosti, stresu a podrážděnosti. Neurotransmitery jsou chemické sloučeniny nacházející se v mozku, které pomáhají nervům komunikovat mezi sebou, takže úzkost je jedním z největších příznaků nedostatku hořčíku.

Potíže se spánkem

Pokud jsou u vás bezesné noci na denním pořádku, odpověď může spočívat v nedostatku hořčíku. Neurotransmiter kyselina gama-aminomáselná (GABA) hraje roli při napomáhání tělu relaxovat. GABA je neurotransmiter zodpovědný za zklidnění nervové aktivity a hořčík napomáhá při jeho tvorbě v mozku. Nízká hladina hořčíku může vést k nedostatečné produkci GABA a tím k nespavosti.

Jakými způsoby se snažíte udržet optimální hladinu hořčíku v těle?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Radka Dobešová

Zobrazit další články