7 projevů nedostatku hořčíku: Od bolesti svalů a křečí až po vznik astmatu

Nedostatkem hořčíku může trpět mnoho lidí, ale neví o tom. Přímé příznaky se objevují až u výrazně nižší hladiny. Napovědět mohou svalové křeče i astma.

i Zdroj fotografie: Adam Rędzikowski / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hořčík je pro náš organismus důležitý prvkem. Mnoho lidí může trápit jeho nedostatek, ale nemají o tom tušení. Jasné projevy se totiž ukazují až při velice nízké hladině hořčíku. Lékařka Avi Varma, MD, MPH, AAHIVS, FAAFP vysvětluje, že mezi první projevy nedostatku hořčíku v těle patří svalové křeče i únava, osteoporóza, vysoký krevní tlak, ale překvapivě také poruchy duševního zdraví. Jeho nedostatek může způsobit nebo zhoršit arytmii, což zvyšuje riziko mrtvic či srdečního selhání.

Příčiny nedostatku hořčíku a svalové záškuby jako příznak

Příčin nedostatku hořčíku může být celá řada a ne vždy je zcela jasné, proč k tomu dochází. Každopádně mezi nejčastější příčiny patří hladovění, nějaké léky, průjem, operace žaludku, ale také cukrovka či celiakie. Více ohroženi jsou i lidé konzumující velké množství alkoholu. Nejtypičtějším příznakem jsou svalové záškuby a křeče. Problém zpravidla nastává ve chvíli, kdy záškuby, třes a křeče přetrvávají. Bohužel v tomto případě nejsou doplňky hořčíku účinné. Ovšem za svalové křeče může být zodpovědný i stres nebo nadměrné množství kofeinu.

Stav duševního zdraví i osteoporóza jako jeden z projevů

Vše nasvědčuje tomu, že nedostatek hořčíku může u některých lidí způsobovat nervovou dysfunkci a mít vliv na duševní stav. Jedním z příkladů je apatie, která se projevuje nedostatkem emocí i duševní otupělostí. Závažný nedostatek může dokonce vést až k delirii či kómatu. Pokud tělo trpí nedostatkem hořčíku, může se také jednat o rizikový faktor osteoporózy a zlomenin kostí. Rozvoj osteoporózy je ovlivněn věkem, nedostatkem cvičení i vitamínu D a K.

Únava, svalová slabost i vysoký krevní tlak

Únava je stav způsobený fyzickým nebo duševním vyčerpáním a ve většině případů je naprosto normální. Avšak silná a přetrvávající únava může být znakem nějakého zdravotního problému. Při nedostatku hořčíku je specifickým příznakem i svalová slabost. Ta je způsobena ztrátou draslíku ve svalových buňkách, což je spojené s nedostatkem hořčíku. Začínají se objevovat také důkazy naznačující, že nedostatek hořčíku může zvýšit krevní tlak. Doplňky hořčíku mohou krevní tlak naopak snižovat.

iZdroj fotografie: Freepik

Astma a nepravidelný srdeční tep

Nízké hladiny hořčíku v těle bývají také někdy spojovány s těžkým astmatem. Vědci se domnívají, že nedostatek hořčíku způsobuje hromadění vápníku ve svalech lemujících dýchací cesty plic. Tím dochází k zúžení dýchacích cest, což následně ztěžuje dýchání. Nepravidelný srdeční tep či arytmie se řadí mezi nejzávažnější možné projevy nedostatku hořčíku. Arytmie se projevuje pauzami mezi mezi údery srdce. Dalšími příznaky arytmie je dušnost, mdloby, únava, točení hlavy či bolest na hrudi.

Jakým způsobem doplňujete hořčík vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články