1 lžička medu dodá tělu superschopnost v jakémkoliv věku. Účinně se vypořádá s bakteriemi, viry i plísněmi

Med je využíván pro své léčivé vlastnosti více než 2000 let, a i dnes nadále zastupuje důležité místo v přírodní medicíně jako víceúčelový pomocník.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není pochyb, že med patří mezi nejzdravější potraviny na světě. A možná vás tedy nepřekvapí, že se často označuje jako tekuté zlato, které má blahodárné účinky na lidské tělo. Již léčitelé z dob středověku doporučovali pít hrnek horkého mléka se lžičkou medu před spaním a tradiční léčitelé v Mexiku zase lžičku medu s heřmánkem. MUDr. Diane Radford nejvíce oceňuje antibakteriální účinky medu a jeho schopnost přispívat k léčbě ran. To však zdaleka není vše, benefitů nabízí med nespočet.

Něco více o medu

Med je známý jako zlatý lék již od pradávna. Tato přírodní antibakteriální látka působí pozitivně na hojící se rány a má protizánětlivé vlastnosti, což dává medu schopnost bojovat s infekcemi. Historicky byl používán například v urgentní medicíně. Med je také skvělým lékem na zánětlivé akné a používá se v mnoha organických šamponech a mýdlech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedná se také o antidiabetikum, o kterém je známo, že snižuje hladinu glukózy v krvi. Med je skvělým lékem na běžné nachlazení a používá se při léčbě infekcí horních cest dýchacích. Vzhledem ke svým antimikrobiálním vlastnostem si med dokáže poradit i s bakteriemi rezistentními na léky. Některé zdroje také uvádí, že lžička před spaním může zlepšit kvalitu spánku. Zda je toto tvrzení pravdivé, se brzy dozvíte.

Je vhodné konzumovat med před spaním?

Pokud patříte k lidem s mlsným jazýčkem, kteří medem nepohrdnou ani v pozdních večerních hodinách, pak pro vás máme skvělou zprávu. Je dokázáno, že organický med s vámi dokáže zázraky, pokud ho zkonzumujete těsně před spaním. A pokud se bojíte, že obsah cukru v medu způsobí přírůstek hmotnosti, hoďte obavy za hlavu. Ve skutečnosti bude mít cukr účinek opačný a pomůže vašemu tělu spalovat rychleji tuk. Cukr také umožní vašim játrům efektivněji zpracovávat toxiny. Možná to zní nepravděpodobně, ale je to opravdu tak.

Med pro kvalitní spánek

Med přispívá k uvolňování melatoninu, tedy hormonu spánku. Způsobuje totiž malé zvýšení hladiny inzulinu, u kterého je známo, že stimuluje uvolňování tryptofanu v mozku. Tryptofan se mění na serotonin, hormon relaxace a dobré nálady, který bude později konvertován na melatonin. Melatonin inhibuje uvolňování inzulinu a stabilizuje hladinu cukru v krvi během noci. Hormon spánku také pomáhá zlepšovat váš imunitní systém a přispívá ke správné regeneraci tkání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Správná funkce jater

Během noci potřebují naše játra a mozek ke správnému fungování palivo, a právě med může být perfektní volbou. Donutí totiž játra k produkci glukózy, která si vynutí uvolnění hormonů spalujících tuky a některých dalších hormonů. Surový med obsahuje ideální poměr fruktózy a glukózy, což je skvělé pro fungování jater během noci.

Je také známo, že náš mozek spotřebovává v noci mnoho energie, takže trocha cukru před spaním pomůže mozku lépe fungovat. Jednoduše řečeno, med zajišťuje dostatečnou zásobu glykogenu v játrech, takže náš mozek nebude muset během noci hledat palivo jinde.

Pomocník při hubnutí

Toto zdravé přírodní sladidlo nabízí hned několik nutričních benefitů, a to v závislosti na typu medu. Surový med je nepasterizovaná verze běžně používaného medu a liší se způsobem filtrace, která pomáhá prodloužit jeho trvanlivost. Lžíce surového medu obsahuje 64 kalorií a neobsahuje tuk, cholesterol ani sodík. Je složen zhruba z 80 procent sacharidů, 18 procent vody a dvou procent vitamínů, minerálů a aminokyselin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Díky svému složení napomáhá med při hubnutí. Jak jsme již zmínili dříve, med působí jako palivo pro naše játra, díky němuž produkují glukózu. Pokud si dáte lžičku medu před spaním, vaše tělo začne spalovat během noci více tuku. Med vám také dodá pocit sytosti po celou noc a nebudete mít pocit hladu.

Zklidnění alergií

Protizánětlivé účinky medu a jeho schopnost zklidnit kašel vedou k přesvědčení, že může pomoct mírnit příznaky sezónních alergií. Ačkoli neexistují žádné klinické studie prokazující tuto účinnost, Dr. Matthew Brennecke, naturopatický lékař, se přiklání k teorii, že med působí jako přírodní vakcína obsahující malé množství pylu, které může vyvolat imunitní reakci a spustit tvorbu protilátek. Při opakované expozici by si tělo mělo zvyknout na přítomnost těchto protilátek a uvolňovat méně histaminu, což povede k menší alergické reakci.

K čemu využíváte včelí med Vy?

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články