Včelí produkty zažívají renesanci. Mateří kašička a propolis dovedou zázraky. Pomůžou se záněty i kožními chorobami

Hojivé a blahodárné vlastnosti včelích produktů jsou známé již od starověku. V současné době je využívání jejich kvalit opět na vzestupu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V posledních letech sílí poptávka po výrobcích s obsahem některého z včelích produktů. Ty ostatně dodávají výrobkům, ve kterých jsou obsaženy, punc exkluzivity a výjimečnosti. Není proto divu, že v závislosti na zvýšené poptávce ze strany zákazníků, roste i poptávka po včelích produktech u firem, které produkty pro péči o pleť vyrábějí. Vzhledem k nezanedbatelným hojivým a léčebným vlastnostem těchto látek slaví včelí produkty úspěch i jako složky léčiv.

Léčba a péče o pokožku pomocí včelích produktů

Včelí produkty můžete považovat za významné složky kosmetiky a léčiv zejména kvůli řadě prokázaných blahodárných a hojivých účinků, které na lidskou pokožku mají. Kupříkladu med, pyl i propolis se používají k usnadnění hojení popálenin – jsou protizánětlivé, antibakteriální, dezinfekční, antioxidační, antivirové a pomáhají proti tvorbě plísní. Mateří kašička zase působí proti projevům stárnutí, dále antibioticky, protialergicky, protizánětlivě a pro pleť je tonizující.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jiným příkladem je včelí vosk, který se mimo jiné používá pro výrobu kosmetických produktů a farmaceutických mastí. Každý z využívaných včelích produktů disponuje specifickými vlastnostmi, které zakládají jeho použití pro léčbu různých kožních obtíží. Kromě výše zmíněných, se v dermatologii a pro výrobu kosmetiky využívají: včelí pyl, včelí jed a včelí chléb (známý také jako plástový pyl či ambrosie – ten se ovšem dá i přímo konzumovat).

Unikátní vlastnosti zaručují dlouhodobé využívání

Všechny včelí produkty jsou od sebe tedy odlišeny obsahem účinných látek, což zakládá jejich používání při různých kožních problémech. Například med se výborně hodí na ošetření ran, akné, vrásek, popálenin, zánětu dásní či vředů. Propolis pak najde uplatnění při léčbě dermatomykózy, akné, ran, vrásek či hojení ran u diabetiků. Mateří kašička se využívá zejména pro hojení ran, atopického ekzému, autoimunitních zánětlivých onemocnění či hypertrofie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Včelí pyl společnosti využívají pro výrobu léčiv na popáleniny, dermatomykózu, atopický ekzém či akné. Vosk je díky svým antibakteriálním účinkům využívaný hlavně pro léčbu otevřených ran, atopického ekzému či lupénky. Včelí jed pak nachází využití při léčbě alopecie, vitiliga, hyperpigmentace, lupénky, atopického ekzému či oparů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obrovskou výhodou využívání včelích produktů v oblasti dermatologie a kosmetiky jsou prokazatelné výsledky za přítomnosti minima vedlejších účinků. Ty zakládají jejich dlouhodobé využívání a rostoucí oblibu napříč širokým spektrem kosmetických výrobců a dermatologů.

Zdroj: NCBI

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články