6 často ignorovaných příznaků poruchy štítné žlázy. Nepodceňujte je, včasná diagnóza je klíčem k úspěchu

Možná vás trápí štítná žláza a vy o tom ani nevíte. Příznaky lze snadno zaměnit za něco jiného. Pokud vás trápí některý z níže uvedených, rozhodně navštivte lékaře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Štítná žláza je umístěna na spodní části krku a produkuje důležitý hormon, takzvaný hormon štítné žlázy (TH). Ten hraje hlavní roli v tom, jak dobře bude fungovat vaše tělo a jeho nerovnováha může narušit mnoho procesů, uvádí Ben Cooperberg, MD. Ovlivňuje hmotnost, metabolismus, energetickou hladinu, srdeční frekvenci, náladu, střeva, hladinu cholesterolu… je toho zkrátka hodně. Je tedy dobré si na zdraví štítné žlázy dávat pozor.

Stejné návyky, ale rozdílná váha

Všimli jste si, že se celý život stravujete víceméně stejně, ale v poslední době se vám začíná nekontrolovatelně měnit hmotnost? To může být buď v důsledku hypertyreózy nebo hypotyreózy. V prvním případě dochází ke zrychlení metabolismu v těle, což vede ke ztrátě kil. V druhém případě dochází k přesnému opaku a vás postihne nadváha.

iZdroj fotografie: Freepik

Všímáte si změn ve vašem vzhledu

Říká se, že na vzhledu nezáleží, ale v případě štítné žlázy to není úplně pravda. Mezi časté změny se řadí oslabení a větší lámavost vlasů, svědící, zarudlá či suchá pokožka, nafouklý obličej, otoky kloubů či otok v oblasti krku. Jestliže se projevuje těchto změn více najednou, navštivte svého lékaře.

Necítíte se zrovna dvakrát šťastně

Jak již bylo zmíněno, štítná žláza má vliv také na hormony, a ty mohou ve velkém měřítku ovlivnit celkovou pohodu člověka. Hypertyreóza může způsobit pocity úzkosti, podrážděnost či nervozitu. Hypotyreóza dokáže dokonce zapříčinit deprese.

iZdroj fotografie: Freepik

Jste skoro vkuse vyčerpáni únavou

Hypertyreóza často zapříčiňuje zhoršení nočního usínání. To samo o sobě vede k únavě, bohužel má ale i schopnost tělo připravit o veškerou energii. Tyto problémy se běžně pojí se svalovou slabostí, která opět způsobí, že se budete cítit hodně unaveně a vyčerpaně.

Střídavé pocity horka či zimy, které nejsou příjemné

Jakmile štítná žláza funguje správně, tak produkuje 65 % energie a 35 % tepla. U těch, kterým správně nefunguje, je produkce hormonů narušena, a to zmate tělo takovým způsobem, že produkuje buď příliš mnoho tepla a málo energie, a nebo přesně naopak.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vynechávání menstruace bez možnosti těhotenství

Jakmile si ženy začnou všímat, že přeskočily své dny i přesto, že není možné, aby byly těhotné, může to opět značit problémy se štítnou žlázou. Bývá to způsobeno ztíženým uvolňováním vajíček a celkově se narušuje proces ovulace. Kromě problémů s menstruací může štítná žláza i negativně ovlivnit probíhající těhotenství, které se následně stává rizikovým.

Zdroj: Pennmedicine

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články