Proč je kůže v okolí genitálií tmavší než na zbytku těla? To a více otázek, na které se stydíte zeptat

Jak přibývají roky, naše tělo se mění. A to v mnoha ohledech. Jednou ze změn je také postupná změna barvy kůže v okolí genitálií a na jiných intimních místech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Je naprosto normální, že se kůže v okolí stydkých pysků, šourku a řitního otvoru mění. Po čase je mnohem tmavší než kůže kdekoliv jinde na těle. Ztmavnutí nazýváme hyperpigmentace. Toto tmavnutí se začne objevovat poměrně brzy, a to zhruba po pubertě. O tématu hovoří Hadley King, dermatoložka, která sídlí na Manhattanu v New Yorku.

Nikdo nejsme stejní

Barva v okolí genitálií se u každého člověka liší. Podle Hadley King neexistuje žádná normální barva. Každopádně je vždy tmavší než pokožka v jiných oblastech těla. Právě přirozený odstín vaší kůže hraje významnou roli v tom, jak tmavá bude tato oblast. Jestliže tedy máte všeobecně bledou pleť, pravděpodobně ani kůže v těchto místech nebude tmavá příliš. V případě, že je odstín vaší kůže snědší, pak vám kůže v této oblasti opravdu ztmavne viditelně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Za tmavnutí mohou hormony. Kůže obsahuje melanocyty tvořící melanin. Právě v oblasti genitálií jsou tyto buňky velice citlivé na hormony. Kůže tak tmavne v reakci na hormonální změny během let, poprvé právě v období puberty. Změnit se však může také v době těhotenství a vliv má pochopitelně obecně také stárnutí. Zvýšení pigmentu v oblasti stydkých pysků má na svědomí například estrogen. Kromě této oblasti se tmavnutí může objevit také na bradavkách nebo dvorcích.

Třením vznikne pigmentace

Více melaninu může být důsledkem tření. Tmavnutí tak může způsobit samozřejmě sex a vše, co s ním souvisí. Tmavnutí může být také důsledkem porodního traumatu nebo každodenního tření. Ke ztmavnutí pokožky může pochopitelně dojít také používáním přípravků na holení nebo depilací. Tření může vést mimo jiné také k zánětu kůže. Hyperpigmentace pak může být pozánětlivá. Všimnout si toho můžete například v případě pupínků, které se vytvoří a jejich okolí pak tmavne.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ztmavnutí kůže se může projevit i na jiných částech těla. Kromě zmíněných prsních dvorců nebo bradavek může jít například o mateřská znaménka. Objevit se může také tmavá čára ve středu podbřišku. Častým projevem ztmavnutí kůže jsou také pihy nebo sluneční skvrny. Kůže může tmavnout také v záhybech, tedy pod koleny, v podpaží nebo na loktech. Tmavnutí se můžete vyhnout díky hydratované pokožce i oblečení, které odvádí pot. Vhodné je také vyhýbat se přiléhavému oblečení a odstraňování chloupků voskem nebo holením.

Jaké změny pozorujete s přibývajícím věkem na vašem těle?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články