Vitamín D: jak ho mít v zimě dostatek

Vitamín D je známý především tím, že posiluje kosti, u dětí pak podporuje jejich zdravý růst. Je tomu tak proto, že hlavní role tohoto vitamínu v lidském těle je podpora vstřebávání vápníku, který je důležitým stavebním kamenem kostí.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ale vitamín D je důležitý i z mnoha dalších důvodů, mimo jiné podporuje náš imunitní systém.

Vitamín D a lupénka

Právě podpora imunitního systému je pravděpodobně hlavním důvodem, proč vitamín D pomáhá mírnit projevy lupénky. Lupénka neboli psoriáza je totiž relativně typickou poruchou imunitního systému, které postihuje zhruba dvě až tři osoby ze sta. Vědci zjistili, že lidé trpící lupénkou mají obvykle výrazně nižší hladinu vitamínu D, než je doporučená pro zdravého člověka jejich věku.

Vitamín D a koronavirus

V posledních dnech ovšem zaznívá jméno Vitamínu D stále častěji také ve spojení s celosvětovou pandemií koronaviru. Z dostupných informací totiž vyplývá, že lidí s vyšší hladinou tohoto vitamínu mají menší riziko, že se u nich infekce projeví, a také nižší riziko těžkého průběhu nemoci a dalších přidružených komplikací. Ministerstva zdravotnictví mnoha států tak v uplynulých měsících vydala doporučení, aby lidé dbali na dostatečný příjem vitamínu D.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nedostatek vitamínu D trápí řadu lidí

Zdroje vitamínu D

Přirozený zdrojem vitamínu D je sluneční záření, díky kterému si tento vitamín umí lidské tělo samo syntetizovat. Má to však jeden háček – tenhle mechanismus funguje hlavně v rovníkových oblastech, odkud lidstvo evolučně pochází. V Evropě, a dokonce ani v té jižní, není slunečního svitu dostatek k tomu, aby místní populace přes zimu netrpěla nedostatkem vitamínu D. Naštěstí je možné tento vitamín přijímat také z potravy, bohužel však ne z typické české kuchyně. Mezi potraviny bohaté na vitamín D patří:

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ryby v jídelníčku jsou základ
  • tučné mořské ryby
  • mořské plody
  • v omezené míře také slepičí vejce
  • potraviny s uměle přidaným vitamínem D, například pomerančový džus nebo mléko
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Pes vyl na hlubokou jámu a odmítal se odsud hnout. Když se kolemjdoucí podíval dovnitř, zděsil se a ihned vyrazil na záchrannou akci
Události247
Události247
Vánoce bez bramborového salátu? I to je možné. Brzy má totiž ve velkém zdražit potravina, která je pro jeho výrobu nezbytná
VědaŽivě
VědaŽivě
Zajímá vás ekologie a dlouhodobá udržitelnost civilizace? Čerpejte informace z ověřených zdrojů
adbz
adbz
Sedáky v kuchyni vám umožní snížit teplotu v místnosti