Víte, co se stane uvnitř vašeho těla deset hodin poté, co si nalakujete nehty?

Pro krásu se musí trpět, říkaly už naše babičky. Ale věděla jste, že používání laku na nehty má i svá zdravotní rizika? Nejde jen o nehty, které mohou poškozovat hlavně nekvalitní laky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Možná by vás nikdy nenapadlo přemýšlet o pracovnících v nehtových salonech jako o lidech, kteří vykonávají rizikové povolání. Ale roušky a obličejové štíty, které většina manikérek nosila ještě před současnou pandemií, nejsou jen pro parádu. Slouží k ochraně dýchacích cest a plic před jedovatými výpary laků a odlakovačů. Ale tyhle výpary nejsou to jediné, čím mohou laky na nehty ohrožovat vaše zdraví.

Chemický koktejl

Na laky na nehty jsou kladeny vysoké nároky. Musí být odolné proti vodě, mechanickému poškození, mýdlu, a v dnešní době dokonce i proti dezinfekcím na bázi alkoholu. Těmi si totiž dnes myjeme ruce klidně i desetkrát denně. Zároveň musí mít hezkou a výraznou barvu, leckdy křiklavou. Toho pochopitelně není možné dosáhnout přírodními prostředky, a tak do hry přichází chemie. I proto je zpravidla na obalech od laků varování, že by se neměly dostat do ruky dětem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Z dobře známých jedů obsahují laky na nehty například toluen, který mimo jiné může způsobovat neplodnost. V těhotenství pak zpomaluje vývoj plodu a může způsobit jeho poškození. Kromě toho jsou v lacích obvykle karcinogenní formaldehyd, který se na vzduchu odpařuje a způsobuje podráždění dýchací soustavy, nebo Dibutyl-ftalát. Také ten patří mezi látky, které mohou způsobit neplodnost.

Co dělají laky s vaším tělem

Skutečnost, že si lak nanášíte jen na malou část těla, ještě neznamená, že nejste vystaveny účinkům jednotlivých látek v něm. Tím spíše, že některé mohou být nebezpečné i v relativně malých koncentracích. Právě na účinky laků na nehty na lidské zdraví se proto zaměřila vědecká studie, které se zúčastnilo celkem 24 dobrovolnic. Všechny byly požádány, aby si nejprve nehty odlakovaly a pak natřely novým lakem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nalakované nehty jsou hezké, ale nebezpečné

Výsledky studie vás bohužel nepotěší. U všech žen byla zaznamenána zvýšená hladina některých toxických látek, které jsou buďto v lacích přímo obsaženy, nebo které jsou následkem chemických interakcí těchto látek s tělem. Asi nejnebezpečnější z naměřených látek je trifenylfosfát, což je silný neurotoxin, který navíc negativně ovlivňuje metabolismus. Ten byl navíc v těle žen zaznamenán i dlouhé hodiny po aplikaci laku.

Zdroj: URBO
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy