Olej lisovaný z lněných semínek patří k nejzdravějším jedlým olejům vůbec, pokud ho konzumujete v rozumných dávkách. Chrání vás před vznikem kardiovaskulárních onemocnění i rakoviny a má protizánětlivé účinky, které oceníte i v době zimních nachlazení.
Mezi hlavní zdraví prospěšné látky, který lněný olej obsahuje, patří:
- omega-3 mastné kyseliny
- zdravé bílkoviny, které snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění
- vláknina, která je účinnou prevencí zažívacích obtíží a zácpy
- lignany, které mohou bránit vzniku rakovinových nádorů
Kromě toho je v oleji z lněných semínek řada důležitých minerálů, zmiňme alespoň vápník a hořčík.
Hodně účinku v malé dávce
Na rozdíl od jiných jedlých olejů, třeba olivového nebo slunečnicového, byste to s lněným olejem neměli přehánět. I dospělému člověku stačí malá dávka, zdraví prospěšné látky jsou v tomto oleji vysoce koncentrované, a tak hrozí předávkování. To se obvykle projeví mírnou formou průjmu, ale pokud budete dávkování překračovat dlouhodobě, mohou vás postihnout i horší potíže.
Kdo by měl s lněným olejem zacházet opatrně
Přestože je lněný olej zdraví prospěšný a vhodný pro většinu populace, někteří lidé by se ho měli spíše vyvarovat, nebo jeho častější konzumaci alespoň prodiskutovat s ošetřujícím lékařem. Lněný olej není úplně nejvhodnější pro těhotné ženy a kojící matky, byť spíše z preventivních důvodů. Malé děti by to pak s lněným olejem neměly přihánět, ale příležitostná konzumace malé dávky u nich není na škodu.
Protože lněný olej mírně snižuje srážlivost krve, měli by si jeho konzumaci raději rozmyslet lidé, kteří právě na nízkou srážlivost berou léky. Totéž platí i pro osoby, které se chystají na chirurgický nebo invazivní stomatologický zákrok. A lněný olej také není nejvhodnější pro lidi, kteří trpí například častým krvácením z nosu.