Vlčí zrno: Domácí léčba zahrnuje především teplé obklady a zvýšenou hygienu. Někdy je ale lékařský zákrok nevyhnutelný

V některých případech vlčí zrno nevyžaduje žádnou větší pozornost. Jindy, ideálně po doporučení lékaře, postačí jednoduchá domácí léčba.

Zarudlé vlčí zrno na horním víčku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stejně jako vás rýma donutí ocenit volně průchozí dýchací cesty, kvůli vlčímu zrnu si nejspíše budete stýskat po dobách, kdy nebylo součástí vašeho života. Ačkoliv se to může jevit lákavě, v žádném případě se nesnažte zrnko vymáčknout. Jak varuje doktorka Ann Marie Griff, nejlepší je se zrna vůbec nedotýkat a diagnostiku nechat na lékaři. Vlčí zrno totiž není jediné zrno, které se vám na očních víčkách může vytvořit.

Není zrno jako zrno: Vlčí a ječné

Obě se nazývají zrna, obě postihují vaše oční víčka. Zatímco ječné zrno představuje akutní zánět, vlčí zrno je zánět chronický. Nejjednodušším ukazatelem, který pomůže s rozeznáním, je bolest. Ječná zrna totiž bývají bolestivá, zato u vlčích zrn se bolest objevuje spíše výjimečně. Podcenit není radno ani jedno z nich. Vlčí zrno se totiž může vyvinout i z ječného zrna a dělat vám společnost i po několik týdnů.

Vlčí zrno: Co teď?

Pokud se po zhodnocení svých symptomů přikláníte spíše k vlčímu zrnu, v ideálním případě by vaše první kroky měly vést k očnímu lékaři. Jedině tak budete mít jistotu, že zrnko ve skutečnosti není nádor či jiná méně běžná diagnóza. Lékař vám v případě potřeby zajistí náležitou péči — v některých případech musí být vlčí zrna odstraněna v rámci malého operačního zákroku. Případná domácí léčba zahrnuje: 

  • teplé obklady
  • jemnou masáž očních víček
  • léky, které doporučí váš lékař či lékárník
  • zvýšenou hygienu a opatrnost při jakémkoliv dotyku
  • žádnou oční kosmetiku po dobu léčby
Překvapená žena drží štětec na makeup
iZdroj fotografie: Freepik

Teplý obklad na vlčí zrno

Jelikož vlčí zrno není nic jiného než ucpané žlázy, teplo z obkladu může pomoci s uvolněním těchto zablokovaných žláz. To může celý léčivý proces výrazně urychlit. Před obkladem si nezapomeňte umýt ruce. Jako obklad postačí kus čisté látky či vatový tamponek namočený v teplé vodě, který přitisknete na postižené oční víčko po dobu 10 až 15 minut. Opakujte minimálně dvakrát denně. Zda domácí léčba funguje, poznáte podle toho, že se zrnko zmenšuje.

Vlčí zrno: Prevence

Jelikož vlčí zrno nemusí být vždy vaše chyba, ani sebevíc důsledná prevence nebude stoprocentní. Základem nicméně je správná hygiena. Tedy žádné žmoulání očních víček, když se vaše ruce nesetkaly s mýdlem celé odpoledne. V případě, že používáte kosmetiku, dbejte na to, aby nebyla prošlá. Zároveň se nezapomeňte před spaním odličovat. Štětce, například na oční stíny, omývejte, jak často to jen půjde.

Jaký je podle vás nejlepší postup při vlčím zrnu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články