Vše, co byste měli vědět o žlučníkových kamenech a co je způsobuje

Cholelitiáza, česky tvorba žlučníkových kamenů, je poměrně nenápadné onemocnění, které vám však může pořádně zavařit, když mu dáte volný průběh.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Že se v lidském těle ukrývá žlučník, pravděpodobně moc dobře víte. Ale k čemu je vlastně dobrý nebo jaký účel má žluč, to ví většinou jen ti, kteří mají se žlučníkem nějaké potíže. Třeba právě tvorbu žlučníkových kamenů. Pojďme si tedy vše popsat pěkně srozumitelně. Žluč se tvoří v játrech, odkud putuje do tenkého střeva. Tady je důležitým činidlem při procesech trávení potravy a vstřebávání živin, zejména tuků.

Žluč a žlučník

Pokud zrovna střeva nepracují, není žádoucí, aby bezprizorní žluč zůstávala v tenkém střevě. Není to vhodné ani v případě, že konzumujeme potraviny, na jejichž trávení se žluč nepodílí. Aby si naše tělo nemuselo žluč uchovávat v játrech, která mají při procesu trávení primárně jiné úkoly, vyvinul se u vyšších obratlovců včetně člověka žlučník.

iZdroj fotografie: Freepik
Játra a žlučník

Žlučník má tvar jakéhosi váčku o objemu přibližně 50 mililitrů, do kterého si tělo mezi jednotlivými jídly odkládá žluč. Ve žlučníku, který je mimochodem zkušený lékař či chiropraktik schopen zkontrolovat pohmatem, se žluč také zahušťuje, aby byla při trávení účinnější. U zdravého člověka jde o hladký a účinný chemický proces bez vedlejších efektů, u některých jedinců se však ve žlučníku mohou tvořit žlučníkové kameny.

Žlučníkové kameny

Důvody, proč někteří lidé ve vyšším věku trpí tvorbou žlučníkových kamenů a jiní ne, zatím ještě nejsou uspokojivě popsány. Stejně jako u mnoha jiných nemocí, i v tomto případě má pravděpodobně důležitou roli dědičnost. Mezi další udávané příčiny cholelitiázy patří hormonální nerovnováha, jaterní cirhóza a jiné nemoci či poškození jater, obezita a nedostatek pohybu, vysoký podíl tuků ve stravě, ale hlavně špatný pitný režim.

iZdroj fotografie: Freepik
Žlučníkové kameny mohou být velmi bolestivé

Žlučníkových kamenů si dlouho nevšimnete. Většinou do doby, než vám začnou způsobovat bolesti břicha a nadbřišku, případně na pravé straně hrudi pod žebry. U těžší kolikové formy může dojít i na zvracení. V krajním případě hrozí pacientům operace, častěji se však při léčbě používají neinvazivní metody – rozpuštění kamenů pomocí vhodných medikamentů či rozbití kamenů rázovou vlnou. Pacientovi také bývá ordinována hladovka následovaná přísnou žlučníkovou dietou.

Zdroj: NIH
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články