Je lepší horká, nebo studená sprcha? Teplota vody ovlivní psychiku i fyzičku více, než se na první pohled zdá

Vědci mají jasno. Na otázku, zda je lepší studená nebo teplá sprcha, jsme dostali jednoznačné odpovědi. Některé z nich vás možná překvapí.

sprcha i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Studená nebo teplá sprcha? Pokud bychom se ptali lidí na tuto otázku, nejspíše by v jejich odpovědích jednoznačně převládala ta teplá. Je totiž příjemná a pohodlná, což se o té studené říká jen velmi těžko, a to zejména v nadcházejících měsících, kdy lidé vyhledávají téměř jakoukoliv možnost tepla a zahřátí se. Odborníci však mají na tuto otázku jednoznačnou odpověď. O svůj názor se podělila i Alana Biggers, M.D., MPH.

Teplá nebo studená sprcha?

Nejspíše každý z nás zná momenty, kdy je pořádně horká sprcha snad nejpříjemnější věcí na světě. Její teplo se doslova rozlévá po celém našem těle a pára, která u toho vzniká, nás hřeje ještě víc. Z takové sprchy se pak nechce ani vylézt a je velmi těžké přítok vody zastavit, a přerušit tak ono příjemné potěšení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Méně příjemná je pak studená sprcha, která je strašákem mnohých lidí. Nejčastěji ji používají jenom zarytí otužilci nebo ti, kdo nemají příliš na výběr. Je to však chyba, a podle odborníků bychom studenou sprchu měli jednoznačně zařadit do svého harmonogramu, a to nejlépe každý den. Proč? No přece pro její podstatné klady a benefity pro naše zdraví.

Výhody a nevýhody studené sprchy

Nejspíše většina lidí si pojem studená sprcha spojí s něčím, jako je zdravý životní styl, otužování a podobně. Daleko od pravdy nejsou. Pravidelná studená sprcha totiž napomáhá budovat přirozenou imunitu a obranyschopnost těla, zlepšuje stav pokožky, kterou výrazně zpevňuje a dodává jí pružnost, ale má svůj vliv také na hubnutí a metabolismus.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Studená sprcha totiž napomáhá lepší regulaci krve, která má pak vliv například na odbourávání celulitidy a drobných tukových váčků po těle. Zvýšený průtok krve se poté v menší míře projeví i na metabolismu, který je výkonnější a rychlejší. Aby však neměla studená sprcha jen výhody, není dobrý nápad dopřávat si ji tehdy, když jste nemocní či nachlazení. V takovém případě by mohla spíš pořádně uškodit.

Výhody a nevýhody teplé sprchy

Když se teď podíváme na horkou sprchu, její výhody budou spíše v pocitovém měřítku. Teplá sprcha totiž napomáhá při relaxaci a uvolnění, dokáže snížit napětí a ztuhlost svalů, a především je nám příjemná. Kromě toho napomáhá také zmírňovat respirační potíže a příznaky nachlazení, a také odbourává stres a psychické vypětí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Své nevýhody má však v tom, že naši pokožku značně vysušuje, a také poškozuje křehkou pokožku vlasů, které bychom si tak měli mýt výhradně vodou studenější nebo vlažnou. Pokud však trpíte na ekzémy či jiné kožní nešvary, může teplá sprcha pomoci při jejich léčbě a zmírnění svědění či jiných nepříjemností.  

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články