Přírodní zázrak jménem banán: Rozmixujte ho a přidejte med. Ochrání vás před kašlem i v tomto proměnlivém počasí

Léčivé účinky medu využívaly už naše babičky a přidávaly ho hlavně do čaje. Zkuste kombinaci s banánem a zimu prožijete ve zdraví.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Čaj s medem je známým lékem. Není to však jediná možná kombinace, se kterou se dá bojovat proti nachlazení a problémy s ním spjatými. Skvělé účinky má také banán s medem. Exotické ovoce společně s medem vás totiž dokáže zbavit kašle, a také vás nabít energií. Navíc jsou banány bohaté na vitaminy a obsahují další důležité látky, jako je hořčík. Tématem hořčíku v těle a se zabýval MUDr. Zdeněk Zadák ve svém výzkumu.

Banán má spoustu předností

Banán je bohatý na vitamíny B, PP, A a C. Obsahuje také spoustu vlákniny, sacharózu, karoten, enzymů, hořčíku, železa a dalších minerálů. Díky banánům můžete být imunní proti nachlazení. Pokud si chcete vyrobit skvělý lék proti kašli, pak vám bude stačit mít po ruce dva zralé banány, dvě lžíce medu a 400 mililitrů vody. Vodu nalijte do hrnce a dejte na mírný oheň. Přiveďte ji k varu, potom stáhněte z plotny. Banány dejte do mixéru nebo je rozmačkejte vidličkou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poté banán přidejte do horké vody a důkladně promíchejte. Měla by vám vzniknout hustší směs. Po vychladnutí přidejte med a dobře zamíchejte. A je hotovo. Tuto směs je vhodné konzumovat až čtyřikrát denně půl hodiny před jídlem nebo půl hodiny po něm. Směs není vhodná pro děti do jednoho roku, jelikož se nedoporučuje, aby batolata konzumovala med. Stejně tak není recept vhodný pro osoby, které mají na med nebo banány alergii. Ostatní však mohou využít skvělého léku.

Hořčík je důležitý

Banány jsou vyzdvihovány hlavně kvůli obsahu hořčíku. Ten vás sice nevyléčí z nachlazení, ale je pro naše tělo opravdu důležitý. Prováděné výzkumy navíc potvrdily, že až třetině populace hořčík v těle chybí. Je to tím, že jíme nevyváženou stravu, která obsahuje spoustu tuků a cukrů, ale málo hořčíku. Nedostatek hořčíku v těle může způsobit zácpu, bolesti hlavy, únavu, svalové křeče, ale také špatné soustředění nebo srdeční arytmii. Není tedy vhodné to podceňovat.

Kromě banánů můžete hořčík do svého těla čerpat také z minerálních vod, ořechů, luštěnin, mořských ryb nebo čerstvé listové zeleniny. Pokud ho máte opravdu nedostatek, je možné ho doplnit také pomocí doplňků stravy. Lepší pochopitelně bude, pokud ho získáte právě z potravin. Zařaďte tedy do svého jídelníčku potraviny bohaté na hořčík. Například banány můžete konzumovat syrové nebo ve formě smoothie či mléčných koktejlů denně. Mohou být také součástí různých kaší.

Máte raději zralejší banány nebo naopak?

Zdroj: MedicalNewsToday, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články