Pravidelné pití vína je prospěšné pro kardiovaskulární systém. Kolik ho konzumovat, abyste si zdravotně naopak nepřitížili?

Dalo by se říci, že víno a káva mají mnoho společného. Pokud milujete oba nápoje nebo jeden z nich, jistě znáte jejich výhody i nevýhody.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Doporučení ohledně konzumace určitých nápojů a potravin mohou být značně matoucí. Stejně je to také s vínem. V průběhu let několik minulých studií naznačovalo, že pravidelné pití vína je prospěšné pro kardiovaskulární systém. Je však důležité vzít v úvahu více účinků vína na vaše tělo, uvádí Adda Bjarnadottir, MS, RDN (Ice). Denně se opíjet rozhodně prospěšné není.

Nepijte víno každý den

Víno není nápoj, který bychom měli konzumovat denně. Nejhorší, co můžete pro své tělo udělat je pít víno každý den a ještě navíc ve velkém množství. Studie ukázaly, že víno může mít mírné srdeční výhody, ale také přináší související riziko. I jeden nápoj denně totiž podle odborníků zvyšuje u ženy riziko rakoviny prsu. Pokud si dáte tři alkoholické nápoje týdně, zvyšujete riziko vzniku rakoviny prsu o 15 %.

iZdroj fotografie: Pixabay

S každým dalším nápojem stoupá riziko vzniku tohoto druhu rakoviny o 10 %, pokud pijete pravidelně každý den. Vědci také vysvětlili, proč by pití vína mohlo vést až k rakovině prsu. Víno a další alkohol totiž může poškodit DNA v našich buňkách. Alkohol navíc může zvýšit hladiny estrogenu a dalších hormonů spojených s rakovinou prsu pozitivním na hormonální receptory.

Víno má však i zdravotní výhody

Ačkoli pití vína může s sebou nést riziko vzniku rakoviny, má také zdravotní výhody. Sklenička po náročném dni může pomoci tělu uvolnit se a přestat se stresovat. Navíc je víno plné antioxidantů, které tělo potřebuje. Červené víno obsahuje polyfenoly na rostlinné bázi, jako je resveratrol, kvercetin a epikatechiny. Antioxidanty pomáhají chránit vaše buňky před poškozením volnými radikály. Zejména červené víno podporuje zdraví srdce a prevenci rakoviny.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak již bylo zmíněné, antioxidanty v červeném víně pomáhají také vašemu srdci. Funguje tak, že zabrání poškození krevních buněk, čímž sníží špatný LDL cholesterol a zabrání vzniku krevních sraženin. Víno také může ovlivnit mužskou plodnost. Není však jasné, zda ji zlepší nebo zhorší. V každém případě je dobré dbát přiměřeného množství konzumace. Obzvlášť, pokud si skleničku vína dáváte před spaním. Velké množství alkoholu by mohlo spánek narušit.

Zdroj: Eatthis, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články