Vědecky prokázané benefity kokosového oleje. Při správné konzumaci dokáže s lidským tělem divy

Kokosový olej je produktem, který se jednoduše vyplatí mít doma. Má totiž hned celou řadu skvělých výhod, a to jak ze zdravotního, tak i z kosmetického hlediska.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Kokosový olej obecně patří mezi produkty, které se jednoduše vyplatí mít doma a rozhodně se neztratí a své využití si najde tak jako tak. Dokonale se totiž hodí jak do kuchyně jako zdravější náhrada několika druhů surovin, tak i jako tělový, vlasový či pleťový přípravek s vysokou dávkou výživy a vitamínů. Jaké jsou tedy ty nejhlavnější výhody kokosového oleje a proč by jej měl mít doma snad každý, uvedl Atli Arnarson BSc, PhD.

Superpotravina v podobě kokosového oleje

S ubíhající dobou začínají lidé hledět na potraviny nejen jako na palivo, ale jako na produkty, které mohou prospět jejich zdraví. Kokosový olej se tak rychle zařadil na trh jako takzvaná „superpotravina“, což je surovina, která je nejen chutná, ale také variabilní ve všech směrech. Tento olej totiž můžete využít jak v kuchyni, tak i v kosmetice pro celé tělo, ale například i jako dietní prvek či zdravější náhradu jiných potravin.   

iZdroj fotografie: Depositphotos

Díky svému vysokému obsahu nasycených mastných kyselin a zdravých tuků je kokosový olej velmi žádaný a také se jej skutečně vyplatí doma. Některé jeho výhody jsou však ty důležitější a je potřeba, aby o nich věděl každý, kdo má tuto potravinu doma, nebo se ji v dohledné době chystá pořídit.

Příznivě ovlivňuje cholesterol

Jednou ze základních výhod kokosového oleje je to, že napomáhá správně regulovat hladiny zdravého a nezdravého cholesterolu v těle. Ten špatný totiž dokáže účinně snižovat a ten dobrý naopak zvyšovat, čímž jsou tyto hodnoty dokonale vyvážené. Celý tento proces je tak ovlivněn přírodními nasycenými kyselinami, které tento olej hojně obsahuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zlepšuje zdraví srdce

Obecně je poměrně známo, že kokos jakožto zámořské ovoce, je u nás k dostání méně než v zemích, kde je jeho pěstování naprosto běžné. Veškeré výzkumy a testy lidí, kteří kokos a kokosový olej konzumovali jasně poukazují na to, že tato složka příznivě ovlivňuje zdraví a vitalitu srdce, které chrání před kardiovaskulárními a jinými nemocemi a riziky. Kokosový olej také napomáhá k pročištění cév a celkové lepší cirkulaci krve, která opět srdci pomáhá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chrání vaši pokožku a vlasy

Jak již bylo zmíněno, není nutné kokosový olej využívat pouze jako složku potravy, ale můžete jej využít i jako značné obohacení kosmetiky. Použít jej tak můžete od pokožky a pleti až po vlasy či zuby a nehty. Všechny tyto části totiž dokáže vyživit a dodat jim potřebnou sílu či zlepšit pružnost. Zuby naopak dokáže kokosový olej krásně vybělit, a proto se jedná o častou složku zubního past. Vytvořit si tak můžete hned celou řadu pleťových i vlasových masek či zábalů a docílit dokonalé hydratace a vyživení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Snižuje chuť k jídlu

Jelikož kokosový olej obsahuje nejvíce přírodních zdrojů MTC, což je olej se středně dlouhým řetězcem, dokázala tato složka potravy účinně potlačit chuď k jídlu, a to i o několik hodin. Také obsah nasycených mastných kyselin navozuje pocit plnosti a dochází tak k méně častému pocitu hladu nebo neodbytné chuti na svačinku, nejčastěji ve sladké podobě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Má antibakteriální účinky

Složky obsažené v kokosovém oleji napomáhají tělu k lepší tvorbě látky zvané monolaurin, která napomáhá zabíjet a likvidovat škodlivé patogeny, viry, houby a nejrůznější bakterie, které mohou způsobovat nemoci či infekce všeho druhu. Tato látka je tak v těle přímo nutná a je důležité pravidelně napomáhat k její přirozené tvorbě.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články