Mořská sůl dokáže zpříjemnit už tak příjemnou koupel v teplé vodě a zlepšit vaše zdraví v mnoha ohledech. Komu se nechce povalovat ve vaně, může smočit pouze nohy.
Výhody solných koupelí jsou známé především jako doplňková léčba při některých kožních onemocněních. Mořská sůl se od té kuchyňské liší texturou a zpracováním. Za nejzdravější pro terapeutické účely se považuje sůl z Mrtvého moře. Podle doktora Owen Kramer můžete solné koupele využívat jednak jako celotělovou koupel ve vaně nebo jenom jako koupel pro vaše nohy. Tu druhou variantu najdete v lidovém léčitelství také jako způsob, jak detoxikovat tělo.
Na jaké potíže se hodí solné koupele?
Mořská sůl představuje léčivou součást koupele pro pokožku, svaly a klouby. Hodí se při léčbě revmatických onemocnění, včetně psoriatické artritidy, u které zároveň zmírňuje svědění a šupinatění lupénkových ložisek na kůži. Kromě lupénky se solná koupel doporučuje pacientům s exémy a suchou kůží, ale může být nápomocná i při léčbě akné.
Solné koupele vám pomohou při bolesti a únavě svalů. V teplé vodě s mořskou solí se svaly lépe uvolňují a prokrvují, dochází ke zmírnění svalových křečí a celkovému zklidnění i v rámci psychiky. Jestli jste absolvovali pěší túru, ze které vás bolí uchozená chodidla, vsaďte na solnou koupel a nechte nohy odpočinout.
Recept na solnou koupel do vany
Pro celotělovou koupel přidejte do vany 1/4 hrnku (maximum jsou 2 hrnky) mořské soli. Teplota vody by měla být o dva stupně vyšší než tělesná teplota. Vydržte ve vaně 15-20 minut, aby měla koupel efekt. Po koupeli hydratujte kůži krémem.
Recept na solnou koupel do lavóru pro nohy
Kromě uchozených nohou vám tato procedura může pomoci detoxikovat organismus. Podle babských rad vám stačí 7-8 dní, abyste z těla odstranili škodliviny. Každý večer si připravte lázeň pro nohy ze 3-4 litrů vody o 40 °C. Dbejte na to, aby vám voda sahala po kotníky a nohy byly celé ponořené. Přidejte 1 sklenici mořské soli. Po prvním týdnu byste měli cítit výsledek v podobě lepšího trávení, zlepšení zánětů a poklesu krevního tlaku.
Pro lepší účinnost se doporučuje koupele provádět po 3 týdny. Lidová medicína tvrdí, že barva vody v lavóru po vaší očistě nohou se může měnit podle výsledků čištění organismu. Jestli to tak skutečně je, uvidíte sami. A co znamenají jednotlivé barvy vody?
- Žlutá – detoxikace ledvin a močového měchýře, případně problém v tomto ústrojí.
- Oranžová – ukazuje na dnu, revma a kloubní problémy.
- Hnědá – varuje před problémem s játry (nebo jste měli špinavé nohy).
- Zelená – detoxikace žluče, případné potíže se srdcem a trávením.
- Výrazně tmavá voda – těžké kovy vytažené z těla díky detoxu, ale také příznak cukrovky.
Koupele nohou pomohou i se zápachem, jsou samy o sobě zdraví prospěšné a velmi příjemné.