Objevila se vám na těle vyrážka? Může jít o intoleranci lepku

Projevy nesnášenlivosti lepku obvykle zahrnují větší či menší zažívací potíže. Někdy jsou však symptomy netypické a odhalení původce problému tak není vůbec snadné.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Počet autoimunitních onemocnění se neustále zvyšuje a ne jinak je tomu i u celiakie. Problém s trávením lepku má v nějaké nižší formě obrovské množství lidí, z nichž mnozí o tom dosud ani nevědí, protože jejich příznaky nejsou tak závažné nebo vyloženě typické. I tak však způsobují člověku těžkosti a komplikují mu běžný život. Je proto potřeba určit jejich příčinu a začít je řešit. 

Co je celiakie a intolerance lepku

Celiakie je porucha trávení, která vzniká jako reakce na lepek, bílkovinu obsaženou v žitu, ječmeni a pšenici a samozřejmě obrovském množství produktů z nich vyrobených. Jedná se o nejtěžší formu intolerance lepku, která způsobuje poměrně závažné zdravotní problémy, jako je například chronický průjem či zácpa a poškozuje střevo jako takové. V případě celiakie je naprosto nezbytné lepek ze stravy zcela vyloučit. 

Oproti tomu intolerance lepku je vlastně potravinová alergie (ne autiomunitní onemocnění jako celiakie) a postihuje velké procento lidí. V obou případech však imunitní systém těla reaguje na lepek a způsobuje větší či menší obtíže, které při vyloučení lepku mizí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příznaky celiakie a intolerance lepku

Příznaky se mohou lišit od mírných až po závažné. Někteří lidé, přestože dochází k poškození střev, nemají příznaky žádné. Porucha vstřebávání živin však může vést k dalším problémům, včetně úbytku hmotnosti a podvýživy. Celiakie je někdy navíc nesprávně diagnostikována jako syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba nebo žaludeční vředy. 

Pokud se příznaky projeví, tak u intolerance se vyskytují poměrně brzy po požití lepku, a to v řádu hodin, u celiakie přicházejí později. Mezi typické příznaky patří například:

  • nadýmání a bolest břicha
  • průjem nebo naopak zácpa
  • zvracení
  • bledá, zapáchající stolice

Příznaky a symptomy související s úbytkem hmotnosti nebo podvýživou mohou zahrnovat:

  • chudokrevnost
  • únavu
  • neplodnost nebo sklon k potratům
  • ústní vředy
  • brnění, necitlivost rukou a nohou
  • osteoporózu

Méně známé příznaky

Kromě typických zažívacích potíží, které většina lidí správně identifikuje jako problém s nějakou potravinou, existují i další příznaky, které intoleranci lepku provázejí. Jejich spojení se stravou však většinou trvá delší dobu. Jedná se například o problémy se soustředěním a pamětí, změny nálad a deprese.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kožní vyrážka u celiakie a intolerance lepku

V některých případech se u nesnášenlivosti lepku objevuje i příznak, který si většina lidí s trávením vůbec nespojí, a to je vyrážka. U některých lidí totiž celiakie způsobuje svědivou, puchýřovitou vyrážku známou jako dermatitis herpetiformis. Často se poprvé objevuje v období dospívání a je častější u mužů než u žen. Může začínat intenzivním pocitem pálení v oblasti loktů, kolen, pokožky hlavy, hýždí a zad. Vytvářejí se shluky červených svědivých hrbolků, které se poté pokryjí strupy. Vyrážka obvykle zmizí při bezlepkové dietě, ale lze ji léčit i léky.

Dalším typem vyrážky, která může být vyvolaná lepkem, ale i jinými potravinami, je tzv. kuřecí či husí kůže, odborně zvaná keratosis pilaris. Obvykle se objevuje na stehnech a pažích. Připomíná husí kůži, hrbolky však bývají často červeně či hnědě zbarvené. Léčba spočívá v důkladné hygieně a kosmetické péči a samozřejmě úpravě stravy.

Pokud se u vás či vašich dětí objevují výše zmíněné příznaky, poraďte se se svým lékařem, který udělá potřebná vyšetření a doporučí vám další postup. V případě jakékoli vyrážky, u které nevíte, co ji způsobilo nebo vám působí nějaké obtíže se nejprve poraďte s dermatologem.

Jaké příznaky upozornily na nesnášenlivost lepku vás?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články