Takhle vám tělo dává najevo, že se vaše cévy zanáší nebezpečným plakem. Dejte si pozor na vysoký cholesterol

Dobré jídlo je základem spokojenosti člověka. Neznamená to ale, že by se měl živit jen pečeným bůčkem. Strava by měla být pestrá, jinak si zaděláváte na problémy s cévami.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Informovaní lidé vědí, že v těle máme „hodný“ (HDL) a „zlý“ (LDL) cholesterol. Ten hodný se účastní některých fyziologických procesů v organismu a je potřebný. Ten zlý škodí. Vysoký cholesterol obvykle nebolí a člověk zjistí, že ho má, většinou až na preventivní prohlídce u lékaře. Je proto důležité na ně chodit, protože vysoká hladina cholesterolu ničí cévy. Lékař Thomas S. Goldbaum, MD je specialistou na léčbu vysokého cholesterolu a i on je toho názoru, že je třeba včasná léčba.

Co je to cholesterol

Cholesterol je běžně přítomný v lidském těle jako steroidní látka, která pomáhá zpracovávat tuky. Podstatnou roli sehrává i při tvorbě buněčných membrán, je důležitý pro tvorbu hormonů a vitamínu D. Potud jeho pozitivní působení. Cholesterol ale umí být i zlý, když se vlivem jeho zvýšené hladiny v krvi vytvářejí na stěnách cév sklerotické pláty. To pak vede k nemocem kardiovaskulárního systému, a pokud je neléčen, tak i k infarktu nebo mozkové mrtvici.

Jaké jsou rizikové faktory vysokého cholesterolu

Vysoký cholesterol nevzniká jen tak z ničeho. Většinou k němu vede cesta přes obezitu a nadváhu a obecně přes nezdravý životní styl, jakým je i kouření, nezdravá konzumace alkoholu, stres. Když se někdo málo pohybuje, má sedavé zaměstnání a fyzická aktivita mu ani po pracovní době nic neříká, přitom se rád a dobře nají, tak se pak nemůže divit, že na vysoký cholesterol bude nejspíš trpět.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pohyb je pro udržování optimální hladiny cholesterolu důležitý

Jaké jsou příznaky vysokého cholesterolu

Když je hladina LDL cholesterolu zvýšená, může se u postižené osoby objevit bolest na hrudi, otoky a necitlivost končetin i časté bolesti hlavy. Doprovází ho i rozmazané vidění, sucho v ústech, špatný dech, ospalost, plynatost. Pokud se takové zdravotní problémy objeví, je vhodné neotálet s návštěvou praktického lékaře. Vysoký cholesterol by měl být zavčasu léčen, aby nenapáchal v těle větší škody.

Potraviny, které přispívají ke snížení cholesterolu

Základem léčby vysokého cholesterolu je kromě lékařem předepsané medikace také úprava životního stylu ve prospěch zdravého jídelníčku a pohybové aktivity. Součástí stravy by mělo být libové maso, zelenina, ovoce, chia a lněná semínka, ořechy, olivový, řepkový, sezamový olej. Omezit je nutné zejména živočišné tuky a vysokou spotřebu červeného masa.

Jakým způsobem bojujete proti vysokému cholesterolu vy?

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články