Umístěte na čelo banánovou slupku a během 3 minut se zbavte bolesti hlavy i nezdolných migrén. Bez chemie a v pohodlí domova

Banány jsou zdravé a chutné. Obsahují vlákninu i živiny, jako je draslík nebo antioxidanty typu vitamín C. Pomoci může také slupka.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   


Když jíme banán, většina lidí sní samotné ovoce a slupku vyhodí. Slupka však může být také velmi užitečná. Může pomoci s péčí o lidskou kůži, zdraví vlasů, bělení zubů, ale také při první pomoci. Hodit se může také při úklidu domácnosti nebo při práci na zahradě. Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT přináší tipy, jak může banánová slupka posloužit vašemu zdraví nebo vaší pokožce.

Slupky pro péči o pleť

Pokud chcete použít banánovou slupku pro péči o pleť, pak si ji otřete o obličej, abyste projasnili svoji pleť. Pokud máte oteklé oči, pak ji použijte právě na snížení otoků. Slupka od banánu vám pomůže také bojovat s jizvami po akné a využít ji můžete také při léčbě lupénky. Banánová slupka totiž zvlhčí prostředí a zmírní svědění. Pomocí banánové slupky můžete také odstranit bradavice. Stačí na ni kousek slupky nalepit a ponechat přes noc. Některé studie ukázaly, že banánové slupky jsou bohaté na fenolické látky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ty mají antimikrobiální a antioxidační vlastnosti spojené s mnoha zdravotními přínosy. Navíc slupky obsahují řadu bioaktivních sloučenin jako jsou karotenoidy a polyfenoly. Extrakty z banánové slupky mají protizánětlivé vlastnosti. Banánová slupka může být skvělým přínosem i pro vlasy. Díky ní budou vlasy jemnější a lesklejší. Stačí jen slupku přidat do domácí masky. Banánové slupky pomohou i s bělením zubů. Tření je navíc dobré pro zuby a dásně, a to z důvodu antibakteriálních aktivit. Aby byl vidět výsledek bělení, je třeba zuby třít slupkou alespoň týden.

První pomoc banánovou slupkou

Zastánci lidové medicíny tvrdí, že přitlačením slupky na spáleninu od slunce, vyrážku z jedovatého břečťanu nebo kousnutí hmyzem získáte úlevu. Slupka z banánu prý může také snížit bolest hlavy. A to tak, že mraženou slupku dáte na čelo a jednu na zadní část krku. Stejně tak vám slupka z banánu může pomoci s vytažením třísky. Stačí jen banánovou slupku přiložit na 15 minut na místo, kde třísku máte.

iZdroj fotografie: Pixabay

V rámci zdraví se dají banánové slupky také konzumovat. Někteří lidé si banánové slupky vaří ve vodě a připravují z nich čaje. Další používají banánové slupky při přípravě chutney. Navíc můžete slupky plné zdravých látek využít také do svého smoothie. Stačí jen kousek slupky přidat k ovoci. Ostatně z jablka také slupku nesundáváte. Další možností využití je vaření banánových slupek s vodou a cukrem. Tato varianta pochopitelně není úplně zdravá, ale získáte opravdu chutný sirup.

Používáte banánové slupky před vyhozením?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články