Jak předejít vzniku patní ostruhy? Ulevte si účinně od nesnesitelné bolesti během pár minut

Patní ostruhy jsou nepříjemnou potíží, která znesnadňuje chůzi palčivou bolestí chodidla. Zjistěte, proč se tvoří a jak se jich dá zbavit. Prozradíme vám časté příčiny i nutnou léčbu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ostruha paty je kostní výrůstek, v oblasti dolní části patní kosti více na vnitřní straně chodidla. To je totiž místo, kde se upínají vazy k patní kosti. Není však vyloučeno, že se může objevit i na zadní straně paty tedy tam, kde se nachází úpon Achillovy šlachy. Častou příčinou vzniku je přetížení právě těchto vazů, v jehož důsledku se začne tvořit zánět. Poté dochází k pomalému ukládání vápníku a nepříjemný výrůstek je na světě. Identifikace bývá obtížná, ovšem je potřeba ke správné léčbě.

Příznaky dle, kterých odhalíte patní ostruhy

Mezi příznaky tohoto onemocnění patří jak bolest, tak i otok a zarudnutí. Kvůli rozvíjejícímu se zánětu může být oblast na dotek teplá až horká. Tyto nepříjemnosti se mohou přesunout až dokonce k vnitřní straně chodila ke klenbě. Za nějakou dobu se navíc vytvoří i samotný výrůstek, který už jen tak nepřehlédnete. Občas se však žádné z těchto příznaků neprojeví a prokazatelný je až rentgenový snímek.

iZdroj fotografie: Pexels

Časté příčiny vzniku patních ostruh

Běžným důvodem tvorby kostních výrůstků na patách je přílišné namáhání šlach a vazů v této oblasti. Rozvoj tohoto onemocnění je však pozvolný a problémy nepřijdou okamžitě po přetížení. Ovšem vliv na vaše paty může mít i artritida, pohmožděniny, obezita či nezdravý způsob chůze. Příčinou však mohou být i špatné boty. Buďto jsou samy od sebe nevhodné, jako například žabky. Nebo jsou už staré, vyšlapané či špatně obuté.

Jak patní ostruhy správně léčit

Kvůli probíhajícímu zánětu mají potenciál zafungovat například i studené obklady či zábaly. Stačí je na postižené místo přiložit zhruba po dobu 15 minut. Tím nejen zmírníte otok, ale také bolest. Teplé obklady by zde příliš nefungovaly, ty se hodí více při problémech s klouby či svaly. Další způsob, jak se patních ostruh zbavit, je dodržovat klidový režim a hodně odpočívat. Celodenní stání a námaha prodlužují až násobí dobu zotavování.

iZdroj fotografie: Pixabay

Doopravdy efektivní metodou léčby je protahování a fyzioterapeutická cvičení, která spočívají v uvolnění šlach a vazů na patě. Tak jako protahování pomáhá na bolesti jakýchkoli jiných svalů a šlach v těle, stejně tak uleví i od této. V těchto případech je však už lepší zajít za odborníkem a poradit se s ním na správných cvicích. Je důležité je dělat pomalu a nic netlačit přes bolest. Skončit je vhodné v momentu středního pnutí.

Léčba akutních případů s velkými bolestmi

Jestliže už problém zašel až příliš daleko, pak je třeba jednat rázněji. Nutné je samozřejmě zajít za lékařem, který vám může například píchnout protizánětlivé léky. Ty pomohou zmírnit nepříjemné bolesti a bojovat se zánětem. Jejich účinky pocítíte rychleji než ty, které přináší prášky. Ovšem i ty je dobré vzít v potaz. Také sníží akutní bolest a jsou k dostání i volně v lékárnách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejradikálnějším řešením je to operativní. Tento zákrok je nutné podstoupit v opravdu závažných případech. Odstraní se při něm problémový kostní výrůstek, který způsoboval onu bolest. Tím se zvýší i mobilita celého chodidla. Toto řešení patních ostruh je však málo využívané díky lepším dostupných šetrnějším formám léčby. Lékaři rozhodnou zda je pro vás operace jediné řešení. Následuje po něm totiž navíc určitá doba nutná k úplnému zotavení.

Jak se vyhnout utvoření patních ostruh

Při prevenci patních ostruh je nutné dbát na zdraví celých vašich chodidel. Proto jim po celém dni na nohou musíte dát klik a odpočinek. Jakmile začnete už pociťovat bolesti na patě, je to varování, které nesmíte ignorovat. Rozhodně na postižené místo nevyvíjejte žádný tlak. Je vhodné bolest snížit ledováním. Jestliže vás paty bolí z určitých bot, pak se jich zbavte či si do nich pořiďte ortopedické vložky.

Budete od teď dbát na zdraví svých pat i vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články